fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Zima to bardzo sroga pora roku. Silne mrozy, obfite opady śniegu, przenikliwy wiatr sprawiają, że zwierzęta walczą o swoją egzystencję. W bardzo łatwy sposób możemy im pomóc przetrwać ten okres. Apeluje: Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę! Na naszą pomoc czekają psy i koty, głównie te bezdomne, ale i te w schroniskach. Niewielkim wysiłkiem możemy wspomóc zwierzynę leśną i skrzydlatych przyjaciół.

zwierzęta w zimie

źródło

Pomoc dla kota

Kotów wolno żyjących stale przybywa, są to w świetle prawa dzikie zwierzęta. Nie każdy lubi te futrzaste stworzenia, a niektórzy się ich wręcz boją. Jeśli należysz do grona takich osób, a chcesz pomóc, możesz zapewnić ciepłe schronienie kociej rodzinie np. w swojej piwnicy. Uchylając okno do dowolnego pomieszczenia kot może w każdej chwili się ogrzać, a jeśli zadbasz o posiłek to zapewne nie omieszka się odwdzięczyć np. odłowem myszy. Jeśli mieszkasz w bloku, niestety nie wszyscy mogą przychylnie patrzeć na Twój rodzaj pomocy. Bardzo często można napotkać osoby wrogo nastawione, które sięgają nawet po różne środki przemocy jak bicie kotów czy nawet otrucia. Więcej na ten temat TUTAJ. Sam musisz zdecydować jakie miejsce wybierzesz aby było ono ciepłym i bezpiecznym schronieniem. Jeśli masz możliwość to zadbaj o zabiegi sterylizacji, szczepienia czy odrobaczenia dla takich kotów.

Nieudomowiony kot nie zawsze skorzysta z piwnicy czy garażu, warto zatem budować kocie domki. Można je w bardzo łatwy sposób wykonać samemu. Oto propozycje:

domek dla kotów

źródło

Takie budki to bardzo proste, szybkie, tanie i jakże pomocne rozwiązanie dla bezdomnych kotów. Potrzebne są tylko: plastikowe pojemniki, kartony, styropian, worek foliowy, taśma, siano. Spróbuj sam! Oto 3 sposoby: Sposób 1, Sposób 2, Sposób 3.

schowek dla kota

źródło

Zwróć uwagę, że podczas srogich mrozów koty szukają ciepła w pobliżu samochodów. Można je wówczas spotkać na masce, na samym silniku czy w okolicach kół. Pamiętaj aby przed odpaleniem auta dokładnie je obejrzeć, a najlepiej postukaj po masce i kołach aby wypłoszyć zwierzę.

Pomoc dla psa

Psy trzymane na zewnątrz powinny mieć ocieplone budy, ciepły posiłek najlepiej wysoko energetyczny oraz zawierający dużo białka podawany dwa razy dziennie. Brak ruchu może być konsekwencją wychłodzenia organizmu zatem należy zadbać aby psiak mógł się wybiegać, szczególnie przy spadkach temperatur.

Jeśli masz możliwość adoptuj psa lub zaoferuj dom tymczasowy. Schroniska szczególnie w porze zimowej są przepełnione psami, kiedy to uciekają słysząc fajerwerki czy są niechcianym lub znudzonym prezentem pod choinkę. Kiedy nie możesz mieć psa nie rezygnuj z pomocy. Możesz obdarować schroniska kocami, pledami do ocieplania bud, słomą, żywnością czy nawet psimi ubraniami (głównie dla psów krótkowłosych).

pies w zimie

źródło

Pomoc dla ptaków

Skrzydlaci przyjaciele też potrzebują wsparcia zimą. Wydawać by się mogło, że swoją pomocą możemy zaburzać naturalny porządek w naturze, jednak niektóre gatunki ptaków migrujących nie potrafią szukać pokarmu pod śniegiem i tu konieczna jest nasza pomoc, ale oczywiście z głową i rozsądkiem.

ptaki w zimie

źródło

Jak pomóc aby nie zaszkodzić?

  1. Ptaków nie wolno dokarmiać przez cały rok, jedynie mroźną zimą. Nie należy zbyt wcześniej rozpocząć karmienia (zanim gatunki migrujące odlecą na zimowiska). Dokarmianie należy kończyć wraz z pierwszymi roztopami, wczesną wiosną.
  2. Uważaj czym karmisz ptactwo! Pieczywo i inne ludzkie pokarmy z solą i przyprawami bardzo szkodzą. Białe pieczywo dla łabędzi i kaczek może okazać się śmiercionośną pułapką (kwasica, choroba angielskiego skrzydła), tym ptakom można podawać ziarna zbóż, płatki i kasze.
  3. W karmniku powinny się znaleźć pokarmy naturalne takie jak: słonina (nie solona!), nasiona słonecznika, konopi, maku, otręby, pszenica, kukurydza, obierki z owoców, jarzębina, czy ususzony czarny bez. Należy zadbać aby pokarm był świeży, suchy i bez zanieczyszczeń. Pamiętaj aby regularnie i w miarę potrzeb uzupełniać ptasią stołówkę.

ziarna dla ptaków

źródło

  1. Karmnik należy zawiesić w bezpiecznym miejscu (tak aby koty nie miały do niego dostępu) oraz zadbać o odpowiedni prześwit aby było widać co się w nim znajduje.
  2. Na drzewach można rozwiesić kule tłuszczowe zakupione w sklepie zoologicznym bądź wykonane samemu. Oto prosty przykład: TUTAJ
  1. Należy również zadbać o stały dostęp do czystej wody. Podczas silnych mrozów ptaki nie potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem czy lodem. Może to być poidełko, najlepiej podgrzewane lub zwykła, płytka miseczka.
  2. Pamiętaj o zachowaniu czystości w karmniku. Ptaki pozostawiają odchody, którą mogą powodować psucie pokarmu. Karmnik to miejsce spotkań wielu gatunków ptaków co za tym idzie rozprzestrzenianie różnych chorób i pasożytów.

Pomoc dla zwierząt leśnych

Nie wszystkie dzikie zwierzęta zapadają w sen zimowy, więc muszą zgromadzić odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej np. ograniczając aktywność ruchową, ale nie tylko, bo muszę również pamiętać o odpowiedniej diecie. Dokarmiać zwierzynę leśną i polną możemy tylko w trakcie ostrych mrozów i grubej pokrywy śnieżnej, gdyż wtedy nie są zdolne do samodzielnego zdobywania pokarmu. Zadawane przez nas pożywienie powinno być tylko dodatkiem w codziennych posiłkach, tak abyśmy nie zatracili pierwotnych instynktów tych zwierząt.

dzikie zwierzęta

źródło

Koła łowieckie i leśnicy już wczesną jesienią przygotowują paśniki dla zwierzyny płowej (sarny, jelenie, łosie), a dla dzików buchtowiska, czyli paśniki na ziemi (rozsypują buraki, kukurydzę i pszenicę). Przy dużej pokrywie śnieżnej warto odsłonić kilka metrów kwadratowych trawiastego podłoża dla zwierząt kopytnych, aby ułatwić im pobranie zielonego pokarmu. W takich sytuacjach leśnicy stosują również drzewa zgryzowe aby zapewnić im tzw. bazę pokarmową oraz źródło wody. Pozostawiają wierzchołki drzew po wycince z gałęziami tak aby sarny czy jelenie mogły do nich spokojnie dotrzeć.

Co powinno znaleźć się w leśnej stołówce, czyli paśniku?

– ziarna zbóż, kukurydza, siano, kapusta, marchew, buraki cukrowe, ziemniaki, warzywa, jabłka, czy też wysłodki
– dla zwierzyny płowej owies w snopach i tzw. liścianki, czyli pęczki suszonych gałązek malinowych, pokrzyw czy wierzb.
-dla dzików żołędzie i kasztany

ziarno dla zwierząt

Wystarczy tak nie wiele aby pomóc. Pomagajcie zwierzakom w tym trudnym okresie.

Źródła:

  1. http://witrynawiejska.org.pl/zwierzeta/item/44977-jak-pomoc-zwierzetom-przetrwac-zime
  2. http://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/jak-pomoc-zwierzetom-przetrwac-sroga-zime,16517,3.html
  3. http://weterynarz-behawiorysta.pl/jak-przetrwac-mrozna-zime/#Wolno_zyjace_koty
therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: