Występowanie:
- yorkshire terrier
- pomeranian
- pudel miniaturowy
- chihuahua
Objawy i rozpoznanie:
Już objawy kliniczne mogą sugerować rozpoznanie choroby. U psów z zapadaniem tchawicy występuje przewlekły kaszel, nietolerancja wysiłku, trudności w oddychaniu. Objawy nasilają się po ekscytacji i wysiłku. W ekstremalnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zasinienia błon śluzowych.
Do rozpoznania konieczne są dodatkowe badania: RTG (obrazowanie statyczne) oraz endoskopia (badanie dynamiczne)*.
Patogeneza:
U psów chrząstki tchawicy nie tworzą zamkniętych pierścieni jak u ludzi, tylko przyjmują kształt litery C, której wolne końce połączone są ze sobą przy pomocy błony łącznotkankowej. Osłabienie i zapadanie chrząstki może być spowodowane nabytym procesem zwyrodnieniowym lub wystąpić wtórnie do wrodzonej wady, tzw. chondrodysplazji. W wyniku tego dochodzi do częściowego lub całkowitego zapadania ściany tchawicy. Ciągłe drażnienie doprowadza do stanów zapalnych i obrzęków, co dodatkowo nasila objawy.
Problem może dotyczyć odcinka tchawicy leżącego poza klatką piersiową (extrathoracic tracheal collapse) lub wewnątrz klatki piersiowej (intrathoracic tracheal collapse).
Leczenie zachowawcze (objawowe):
Stosowane jest u większości psów z zapadaniem tchawicy, szczególnie przy zapadaniu niewielkiego stopnia i przy minimalnych objawach. Leczenie to ma na celu zmniejszenie objawów. Stosowane są leki przeciwkaszlowe, rozszerzające oskrzela, antybiotyki i leki przeciwzapalne. Czasami pomaga zamiana obróżki na szelki. Jednak takie postępowanie nie usuwa przyczyny problemu i objawy z czasem mogą się nasilać.
Uwaga! Leczenie zachowawcze zapadnięcia tchawicy nie usuwa przyczyny problemu, tylko osłabia objawy. Z czasem objawy będą się nasilać.
Leczenie chirurgiczne:
Przy znacznego stopnia objawach konieczny jest zabieg polegający na usztywnieniu zapadniętej ściany tchawicy przy pomocy dotchawiczego stentu, czyli implantu nitinolowego, który tworzy rusztowanie dla tchawicy**.
Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym wziewnym pod kontrolą endoskopu.
U większości pacjentów zabieg przynosi znaczną poprawę i tylko u niektórych występuje okresowo potrzeba podawania leków.
*Badania dostępne w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS
** Zabieg dostępny w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS
Witam, mój piesek Yorzek 13 letni ma założony stent dotchawiczy.jest po zabiegu ok 1 miesiąca, niestetynajbardziej w nocy ma problemy, odkrztusza, charczy, pluje, czasami az świszczy. Otrzymuje Theovent100 mg 1/4 tabletki 3x dziennie,Thocodin 15 mg 1/4 tabletki 3x dziennie, Hydroxyzinum 1/4 tabletki 2x dziennie i Encortolon 5mg 1/4 tabletki 1 x dziennie. Jest zabezpieczony lekami, czekam na choc lekką poprawę, bo widze jak go to męczy. prosze o jakieś wskazówki. Lekarz na kontroli powiedział, że wszystko jest dobrze i tak już będzie.Ja jedank szukam gdzieś pomocy, może inny spos.ob podawania leków?, może jeszcze inny lek?
Aby móc się wypowiedzieć, czy da się coś z tym jeszcze zrobić trzeba by było zobaczyć pacjenta – wizyta, kontrolne zdjęcie rtg i endoskopia.