Amyloidoza jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do odkładania się amyloidu w różnych narządach.
Występowanie
- psy: shar-pei (amyloidoza nerkowa i wątrobowa)
- koty: abisyńskie (amyloidoza nerkowa) i syjamskie (amyloidoza układowa)
- amyloidoza odczynowa: może występować przy przewlekłych stanach zapalnych
Amyloidoza – Objawy
Objawy zależą od zaatakowanego narządu. U psów rasy shar-pei chorobą poprzedzającą amyloidozę jest rodzinna gorączka psów rasy shar-pei.
- Psy: odkładanie amyloidu w kłębuszkach nerkowych prowadzi do nefropatii białkogubnej i niewydolności nerek. U psów rasy shar-pei w wywiadzie stwierdza się występowanie w przeszłości ataków gorączki i bolesności stawów skokowych. Jeżeli narządem zaatakowanym przez chorobę jest wątroba, pojawiają się objawy niewydolności wątroby.
- Koty: odkładanie amyloidu często jest bezobjawowe. U kotów abisyńskich amyloid odkłada się w kłębuszkach lub rdzeniu nerek. Może prowadzić do białkomoczu i niewydolności nerek. U kotów syjamskich i orientalnych występuje amyloidoza układowa.
Rozpoznanie
- Badania krwi
- Badanie moczu. Szczególnie ważny jest ciężar właściwy, poziom białka w moczu i stosunek białka do kreatyniny w moczu (UPC)
- Pomiar ciśnienia krwi: przy niewydolności nerek stwierdza się często nadciśnienie.
- Badanie ultrasonograficzne.
- Biopsja nerek i wątroby i badanie histopatologiczne wycinków: pozwala postawić ostateczne rozpoznanie choroby. U shar-peiów i kotów abisyńskich amyloid może odkładać się w rdzeniu nerki i tej sytuacji w materiale biopsyjnym można nie stwierdzić amyloidu (wynik fałszywie-ujemny).
Amyloidoza – Leczenie
Cele leczenia:
- przy amyloidozie wtórnej: zidentyfikować źródło stanu zapalnego i leczyć chorobę pierwotną
- zmniejszyć ucieczkę białka z moczem
- leczenie niewydolności nerek i wątroby
- u psów rasy shar-pei, u których stwierdzono rodzinna gorączkę profilaktycznie podaje się kolchicynę
- opóźnienie postępowanie choroby: przez stosowanie DMSO.
Monitoring
Badanie moczu, badania krwi, pomiar ciśnienia krwi, kontrola masy ciała. Początkowo badania kontrolne należy wykonywać co 2-4 tygodnie, a jak stan pacjenta jest stabilny, kontrole co 3-4 miesiące.
Rokowanie
Rokowanie przy amyloidozie jest ostrożne do złego. Przeżywalność w zależności od stadium choroby wynosi od kilku tygodni do 1-2 lat. Przy profilaktycznym stosowaniu kolchicyny u shar-peiów z rodzinną gorączką rokowanie jest znacznie lepsze.
Autor: lek. wet. Maja Ingarden
Chcesz być na bieżąco informowany o nowych artykułach na blogu klinicznym? Śledź nas na facebook’owym fanpage!
Mój Shar-pei umarł na tą chorobę w wieku 9 lat. Przez cały okres do 9-go roku życia nie miał żadnych poważnych chorób. Rutynowe zabiegi takie jak podnoszenie powiek, higiena uszu, lekkie problemy skórne.
Kilka tygodni przed ukończeniem 9 lat nagle zaczęło się z nim źle dziać. W początkowej fazie choroby zdążyło się, że zwymiotował raz na jakiś czas, kiedy przestawał sprawnie się poruszać,a wymioty stały się częste, aż do kilku razy dziennie. Udałem się do weterynarza. Pierwszy lekarz zbagatelizował sprawę,a dosadnie ujmując(rzecz miała miejsce w Holandii) bardziej interesowało go ile mam pieniędzy przy sobie. Pomijając to przykre zdarzenie,Pani doktor nie zrobiła badań krwi i moczu. Przepisała jakiś lek i tyle. Po dwóch dniach już było tak źle z moim psem, że w trybie alarmowym zabrałem go do innego weterynarza. No i w końcu(choć już za późno) lekarz z powołania zajął się psem. Badania krwi, moczu i echo nerek.
Diagnoza… miażdżąca małe szanse na przeżycie. Od razu hospitalizacja we wspaniałej klinice dla zwierząt w Hadze. Profesjonalne podejście i niestety bardzo zle rokowania. Na drugi dzień informacja, że nerki są niewydolne i nie można już nic zrobić, żeby Quanto był zdrowy.
Jestem winny jego śmierci,bo nie rozpoznałem odpowiednio wcześnie objawów. Druga sprawa, to moje zbyt powierzchowne zainteresowanie zagrożeniami związanymi z psem rasy Shar-pei. Ignorancja i brak podstawowej wiedzy o tej rasie psów stały się główną przyczyną tego co się stało.
Pamiętajcie, że Wasz pupil jest pod Waszą opieką i należy poświęcić tyle czasu ile będzie trzeba, żeby wiedzieć o nim wszystko,a przynajmniej tyle, żeby rozpoznać pierwsze objawy gorączki shar-pei. Cierpienie psa jest niewyobrażalne,a ból właściciela będzie trwać do końca życia.