O kleszczach oraz ich zabójczym potencjale dużo się słyszy i jeszcze więcej mówi. Każdy z nas – przynajmniej w ogólnym zarysie – zdaje sobie sprawę, jakie choroby przenoszą i dlaczego są niebezpieczne. Teoretycznie ten mały pajęczak sam w sobie nie jest w stanie wyrządzić większych szkód naszemu pupilowi, bo – poza miejscowym swędzeniem, dyskomfortem i możliwą reakcją nadwrażliwości w miejscu ukąszenia – nic poważniejszego się nie dzieje. Czy aby na pewno?
Rezerwuar groźnych chorób
Kleszcze stanowią rezerwuar bardzo groźnych chorób, których przebieg bywa bardzo zróżnicowany. W największym niebezpieczeństwie znajdują się między innymi Berneńskie Psy Pasterskie. Uważa się, że ich skłonności genetyczne, a także silna predyspozycja do występowania kłębuszkowego zapalenia nerek stanowią przysłowiowy „gwóźdź do trumny” w przypadku infekcji spowodowanej Borrelią. Jak to się dzieje, że inne psy, u których stwierdzono boreliozę, często nawet wraz z innymi chorobami, jak anaplazmozą czy babesziozą, mają większe szanse na przeżycie, a berneńczyki – nawet młode i silne, często przegrywają z chorobą? Jest parę teorii, tłumaczących ciężki przebieg choroby u tej rasy psów.
- silna predyspozycja do zakażeń Borrelia burgdorferi. W badaniach przeprowadzonych z Szwajcarii stwierdzono, w grupie berneńczyków prawie 4-krotnie więcej psów uległo zakażeniu niż w grupie kontrolnej (inne rasy).
- silna genetyczna predyspozycja do występowania kłębuszkowego zapalenia nerek. Rodzinną chorobę kłębuszków udokumentowano również u innych rasach, takich jak beagle, bull terriery, angielskie cocker spaniele, foxhoundy, dalmatyńczyki, pinczery, charty, rottweilery, samoyedy, czy teriery pszeniczne.Jednak to właśnie u berneńczyków choroba przyjmuje najcięższy przebieg, a rokowanie – właśnie ze względu na rasę – z reguły jest wątpliwe.
Mały, cichy zabójca
Nic więc dziwnego, że u przedstawicieli tej pięknej rasy tak często dochodzi do niewydolności nerek w przebiegu boreliozy. I to nie Borrelia czy Anaplasma jest najczęstszą przyczyną śmierci u tych psów. Ciężka niewydolność nerek w wyniku ich kłębuszkowego zapalenia, nie poddająca się leczeniu sprawia, że wielu właścicieli decyduje się na eutanazję swojego pupila. A wszystko właśnie przez jednego, niewielkiego pajęczaka.
Zobaczmy, co się dzieje w organizmie psa po ukąszeniu kleszcza. Krętki Borelii wprowadzone wraz ze śliną kleszcza, wnikają do ustroju. Pierwszą linię obrony organizmu stanowią neutrofile i makrofagi. Pod wpływem kontaktu leukocytów z patogenem, dochodzi do ich związania z krętkami, wydzielania wielu cytokin prozapalnych, które mają za zadanie aktywowanie pozostałych komórek układu odpornościowego. Wszystko to prowadzi do wyzwolenia miejscowej reakcji zapalnej. Niestety agresywne krętki namnażają się intensywnie i przedostają do krwiobiegu. Teraz zaczyna się intensywna produkcja przeciwciał, skierowanych przeciwko krętkom Borrelii. Immunoglobuliny te łączą się z bakteriami, wskutek czego dochodzi do powstania tzw. kompleksów immunologicznych. Organizm dąży w ten sposób do unieszkodliwienia patogenów, ale niestety sytuacja przybiera inny obrót.
Gdy zaczynają się problemy
Otóż kompleksy immunologiczne mają olbrzymią tendencję do odkładania się w ścianach naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych małych, mikroskopijnych, występujących w błonach stawowych i kłębuszkach nerkowych. I od tego zaczynają się poważne problemy. Wiemy, że borelioza bardzo często atakuje stawy i z reguły z tym jest kojarzona. Jednak na uwagę – zwłaszcza w przypadku Berneńczyków – zasługuje również fakt, że kompleksy immunologiczne doprowadzają do kłębuszkowego zapalenia nerek, a w konsekwencji do ich niewydolności. Stąd też u tej rasy olbrzymi nacisk powinien być kładziony właśnie na ten aspekt choroby. Niestety, bardzo często zdarza się, że zakażeniu Borrelią towarzyszy też anaplazmoza. To zasadniczo pogarsza rokowanie, w takich sytuacjach choroba najczęściej kończy się śmiercią. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka przeciwkleszczowa oraz częste badania, przeprowadzane u osobników tej rasy.
Jak można zminimalizować ryzyko zakażenia borreliozą?
- Całoroczna profilaktyka przeciw kleszczowa. Zwierzak powinien być zabezpieczony przeciwko kleszczom przez cały rok, niezależnie od tego, czy akurat jest na nie sezon, czy nie. Zdarza się, że w lutym przychodzą pacjenci, u których znajduje się wkręconego kleszcza. W lecie, aż do późnej jesieni, powinno się nawet stosować podwójną ochronę (czyli np. krople + obroża).
- Regularne przeglądanie sierści w poszukiwaniu kleszczy.
- Regularne badania moczu u psów rasy Berneński Pies Pasterski, nawet co 3 miesiące. Każdy nieprawidłowy wynik badania (zwłaszcza pojawienie się białka w moczu) powinno skłonić lekarza do przeprowadzenia diagnostyki w kierunku chorób odkleszczowych.
- Raz na pół roku (a już na pewno po sezonie kleszczowym) wykonanie badania w kierunku boreliozy.
- Szczepienia profilaktyczne przeciwko boreliozie .
- Regularne badania przeglądowe krwi (morfologia, biochemia) – wykonywane minimum raz w roku, a najlepiej raz na pół roku.
Pamiętajmy, ze każda choroba wcześnie wykryta zasadniczo polepsza rokowanie i daje nam większe szanse na wygraną. Nawet, jeśli u psa nie ma kompletnie żadnych symptomów, pupil wydaje się być całkowicie zdrowy i szczęśliwy, nie oznacza to, że nie jest już nosicielem krętków. Nie czekajmy, aż będzie za późno. Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się uratować zwierzęcia, zwłaszcza, jeśli boreliozie towarzyszy anaplazmoza. Choroba rozpoznawana jest zwykle w momencie, gdy doszło już do nieodwracalnego uszkodzenia nerek . Początkowo mogło nie być objawów klinicznych, a gdy już się one pojawiły, szanse naszego psa są już znikome. Dlatego też badania ukierunkowane na choroby odkleszczowe powinny być złotym standardem w diagnostyce screeningowej u Berneńskich Psów Pasterskich. To może uratować im życie.
Szczepienia profilaktyczne przeciwko boreliozie?! Proszę napisać gdzie kupić to tez się zaszczepię? Chyba mamy przełom w nauce!
Dostępne w lecznicach weterynaryjnych 🙂
http://www.bioveta.pl/produkty/produkty-weterynaryjne/biocan-b-zawiesina-do-wstrzykiwan-dla-psow.html