Nowotwory gruczołu sutkowego
Nie jest znana bezpośrednia przyczyna występowania guzów gruczołu sutkowego u suk i kotek. Regularne stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów tego gruczołu.
Nowotwory łagodne gruczołów mlecznych mogą mieć tendencje do uzłośliwiania się – 50% takich nowotworów u suk i 86% u kotek jest złośliwa!
Bruceloza psów (Brucella canis)
Jest to groźna choroba zakaźna wywoływana przez tlenową, Gram-ujemną bakterię Brucella canis. Do zakażenia może dojść przez kontakt błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem i poronionymi płodami.
Białaczka kotów (Feline Leukemia Virus = FeLV)
Białaczka kotów jest chorobą zakaźną, która, mimo stosowania szczepień ochronnych, stanowi jedna z najważniejszych przyczyn zejść śmiertelnych wśród kotów.
Wyspiak (insulinoma) u psów i kotów
Wyspiak jest złośliwym nowotworem trzustki wywodzącym się z komórek β, produkujących insulinę.
Dermatoza psychogenna kotów (psychodermatoza)
Dermatoza psychogenna kotów (psychodermatoza) jest zaburzeniem spowodowane nadmierną pielęgnacją kota, mającą podłoże psychiczne.
Parwowiroza psów
Parwowiroza jest często spotykaną chorobą zakaźną psów. Najczęściej dotyczy zwierząt młodych, ale może też dotyczyć dorosłych i starych nie zaszczepionych psów.
Tężyczka poporodowa u suk (niedobór wapnia u suk karmiących)
Poporodowa hipokalcemia (niedobór wapnia) jest ostrą, zagrażającą życiu chorobą, która występuje najczęściej u suk w szczycie laktacji, tzn. 2-3 tygodnie po porodzie.
Standardy profilaktyczne u psów i kotów
Nowo narodzone zwierzęta wymagają szczególnej opieki zarówno ze strony właścicieli, jak i weterynaryjnej służby zdrowia.
Wyznaczanie okresu płodnego u suk
Jak ocenić, kiedy nadszedł najwłaściwszy moment wyjazdu z naszą ulubienicą do reproduktora? Wielu hodowców uważa, że to przecież oczywiste – najlepiej w 11-13 dniu cieczki lub kierując się zachowaniem suki i ewentualnych psów – samców współzamieszkujących z rodziną...Żywienie starszych psów
Pewnie każdy właściciel psa stanął (lub stanie) przed dylematami związanymi ze starością swojego ulubieńca.
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki
Zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki – pierwsze objawy młodzieńczego zapalenia trzustki pojawiają się najczęściej u psa przed 2 rokiem życia.
Przemieszczenie moczowodu (ectopia ureteri)
Przemieszczenie moczowodu (jednego lub obu) jest wadą wrodzoną występującą najczęściej u psów, rzadziej u kotów.
Guz komórek tucznych – zdradliwy nowotwór
Guz komórek tucznych, powszechnie znany jako mastocytoma. Jeden z najczęstszych nowotworów skóry naszych milusińskich. Transformacji nowotworowej ulegają mastocyty, które powszechnie występują w całym organizmie i razem z eozynofilami odpowiadają za jego obronę w reakcjach alergicznych i wielu stanach zapalnych.
Szpiczak mnogi (ang. multiple myeloma)
Spotykany jest zarówno u psów jak i u kotów, najczęściej starszych (ok. 8 lat), ale może też dotyczyć zwierząt w wieku 2-15 lat.
Zapalenie migdałków u psów i kotów
Zapalenie migdałków jest chorobą rzadko występującą u psów, a jeszcze rzadziej spotykana jest u kotów.
Colitis: zapalenie okrężnicy u psów i kotów
Okrężnica jest najdłuższą i największą częścią jelita grubego. Stanowi swojego rodzaju „kanał ściekowy” organizmu.
Czy każdy nowotwór to dla naszego zwierzaka wyrok?
Problem chorób nowotworowych nie dotyczy tylko ludzi, chorują również zwierzęta – z czym niestety spotykamy się praktycznie na co dzień w naszej pracy. Bardzo ważna jest świadomość właścicieli i niebagatelizowanie nawet drobnych zmian. Zapraszamy do artykułu autorstwa doktor Mai Ingarden pt. “Czy każdy nowotwór to dla naszego zwierzaka wyrok?”.
Cheyletielloza u psów, kotów i gryzoni
Cheyletielloza jest to pasożytnicza choroba skóry wywołana przez roztocza z rodzaju Cheyletiella.
Ropomacicze
Ropomacicze jest to jednostka chorobowa polegająca na gromadzeniu się wydzieliny gruczołowej wewnątrz macicy. Z czasem wydzielina ta ulega zakażeniu…
Dlaczego twój pies chrapie? Czy można temu zaradzić?
Niektóre rasy psów, szczególnie „krótkonose”, zwane fachowo brachycefalicznymi, często mają problemy z oddychaniem.
Wrzód rogówki bokserów, czyli zespół nawracających nadżerek rogówki
Zespół nawracających nadżerek rogówki dotyczy najczęściej psów dorosłych i starszych. Najczęściej chorują boksery, stąd nazwa „wrzód rogówki bokserów”.
Zapalenie pęcherza moczowego psów i kotów
Zapalenie pęcherza moczowego u psów i kotów najczęściej ma pochodzenie bakteryjne, rzadziej spotkać się można z zapaleniem grzybiczym lub pasożytniczym.
Sztuczne unasiennianie psów
Sztuczne unasiennianie jest to zdeponowanie przez człowieka dobrej jakości nasienia samca w drogach rodnych samicy w okresie gwarantującym zapłodnienie komórek jajowych (oocytów).
Babeszjoza psów – groźna choroba przenoszona przez kleszcze
Czynnikiem zakaźnym jest pierwotniak atakujący erytrocyty. W Polsce babeszjozę psów wywołuje Babesia canis, w innych regionach świata występuje jeszcze Babesia gibsoni. U ludzi również może wystąpić babeszjoza, która wywoływana jest przez inny gatunek pierwotniaka, Babesia microti.
Nadwaga i otyłość u psów i kotów
Główną przyczyną jest najczęściej przekarmianie zwierzęcia oraz brak ruchu! Inne przyczyny otyłości występują sporadycznie!
Anaplazmoza – czy ta choroba odkleszczowa zagraża naszym pupilom?
W Polsce występuje wiele chorób odkleszczowych, o których większość właścicieli psów i kotów na pewno słyszała, takich jak babeszjoza, borelioza, czy erlichioza. Zalicza się do nich także anaplazmoza, która wydaje się stanowić problem porównywalny z innymi chorobami...Program zdrowotny dla seniorów (profilaktyczno-kontrolny)
Problemami zdrowotnymi starszych psów i kotów zajmuje się geriatria. Właściciele często zastanawiają się – czy ich pies/kot jest już stary, czy nie?
Amyloidoza
Amyloidoza jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do odkładania się amyloidu w różnych narządach.
Dobra organizacja receptą na covid
Doktor Jacek i Maja Ingarden o działalności Przychodni Weterynaryjnej THERIOS.Artykuł z Gazety Myślenickiej z dnia 29/09/2021 r....Cykl jajnikowy u suk
U suk w trakcie sezonu pojawia się tylko jeden cykl jajnikowy (zwierzęta sezonowo monoestralne). Kiedyś próbowano usystematyzować częstotliwość sezonów u suk w ciągu roku i zaliczano je do zwierząt diestralnych, jednakże duża różnorodność ras i zmienność długości...Kamica pęcherza moczowego u psów i kotów
U niektórych zwierząt początkowo nie występują żadne niepokojące objawy. U innych już na początku choroby obecny jest krwiomocz i bolesne, kropelkowe oddawanie moczu.
Lamblioza, czyli giardioza – choroba zwierząt i ludzi
Giardioza jest chorobą wywołaną przez pierwotniaka Giardia intestinalis. Występuje nie tylko u większości zwierząt domowych, ale też bardzo często u ludzi.
Ostre rozszerzenie i skręt żołądka (RSŻ) u psów
Ostre rozszerzenie i skręt żołądka jest zespołem chorobowym, który w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.
Osteopatia przerostowa – co to takiego?
Twój pies ma dziwne obrzęki łap i ledwo chodzi? Stawy są sztywne, a wszystkie kończyny od łokci i kolan w dół twarde? Może to być osteopatia przerostowa!
Zapalenie uszu u psów – objawy, rozpoznanie, postępowanie
Gdy twój pies ma zapalenie uszu należy udać się do lekarza weterynarii. Nie należy stosować leków na własną rękę, bez odpowiedniej diagnostyki!
Chłoniak (lymphoma, lymphosarcoma)
Chłoniak lub chłoniakomięsak jest chorobą nowotworową układu limfoidalnego, która pierwotnie atakuje węzły chłonne i/lub narządy wewnętrzne.
Choroba Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby)
Choroba Rubartha jest chorobą wirusową wywołaną przez adenowirus psów typ 1 (CAV-1). W ostatnich latach jest rzadziej spotykana, ze względu na szerokie zastosowanie szczepień ochronnych.
Czerniak złośliwy u psów (melanoma malignum)
Czerniaki są nowotworami pochodzącymi z komórek barwnikowych. Najczęściej lokalizują się na skórze, w jamie ustnej i na pazurach.
Glistnica psia (Toxocara canis)
Glistnica (toksokaroza) u psów jest wywoływana przez glistę psią – Toxocara canis. Jest to często występujący pasożyt z grupy obleńców. Stadia inwazyjne są bardzo powszechne w środowisku, zwłaszcza w dużych hodowlach psów, w parkach, na osiedlach i terenach wiejskich....Zapadanie tchawicy (tracheal collapse)
Już objawy kliniczne mogą sugerować rozpoznanie choroby. U psów z zapadaniem tchawicy występuje przewlekły kaszel, nietolerancja wysiłku, trudności w oddychaniu.
Wypadanie pochwy u suk
Zdarza się u suk w trakcie cieczki, wystający spomiędzy warg sromowych fałd błony śluzowej przypominający guz. Wielkość tego tworu jest różna
Tlenoterapia dla psów i kotów
Czy mój pies/kot potrzebuje tlenu? Tlen to podstawa wszystkich procesów życiowych – to oczywiste. Bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć kilka tygodni, bez picia kilka dni, a bez tlenu? To niby tylko 21% składu powietrza, którym oddychamy. Ale to niezwykle ważne 21%....Zatrucie rodzynkami u psów i kotów
Bardzo popularne w naszych domach rodzynki mogą być w większych ilościach silnie toksyczne dla psów i kotów. Szkodliwe mogą być również owoce Vitis Vinifera
Zatrucie cebulą u psów i kotów
Zatrucie cebulą może dotyczyć psów i kotów, ale też innych gatunków (np. bydło). Trująca jest zarówno cebula surowa, jak i gotowana.
Ostre rozszerzenie i skręt żołądka u wyżła weimarskiego
Ostre rozszerzenie żołądka i/lub skręt żołądka wymagają zdecydowanej interwencji. Z doświadczenia wiemy, że im szybciej pacjent trafi na stół operacyjny, tym lepsze są jego rokowanie.
Chłoniak u psa – przypadek kliniczny
Do Przychodni Weterynaryjnej Therios zgłosił się Atos, 5 letni pies, golden retriever. W trakcie wywiadu dowiedzieliśmy się, że podczas zakładania obroży właściciele zauważyli “guzowate twory” pod żuchwą. Nasze pierwsze podejrzenie? Chłoniak....Krzywa cukrowa u psów i kotów
Badanie krzywej cukrowej jest jednym ze sposobów monitorowania psów i kotów chorych na cukrzycę.
Kornel – czy warto łamać konwenanse?
Do Przychodni Weterynaryjnej THERIOS trafił prawie rok temu. Od 2 tygodni ogromne węzły chłonne, wysokie limfocyty. Lekarz pierwszego kontaktu podał steryd, po którym była poprawa, ale po kilku dniach węzły znów się powiększyły. Wizyta w PW THERIOS Kornel trafił od...Trzy lata ze studentami krakowskiej weterynarii
Na początku roku 2020 zakończyliśmy trwający 3 lata cykl warsztatów ze studentami krakowskiej weterynarii. Co roku do programu kwalifikowanych było 20 studentów piątego roku. Tematy: diagnostyka laboratoryjna i obrazowa. Lek. wet. Maja Ingarden poprowadziła część...Mielopatia zwyrodnieniowa
Jest to choroba zwyrodnieniowa rdzenia kręgowego o nieustalonej przyczynie. Chorują najczęściej psy powyżej 5 lat, rzadko młodsze. Predyspozycje rasowe Owczarek niemiecki (Najczęściej! Stąd czasami stosowana jest nazwa „mielopatia owczarków niemieckich”)Welsh...Mykoplazmoza hemotropowa kotów (zakaźna anemia kotów, dawniej hemobartonelloza)
Mykoplasma haemofelis jest to bakteria z rodziny mykoplazm, która atakuje krwinki czerwone (erytrocyty) kotów. Jest przenoszona przez kleszcze i pchły, ale możliwe jest też zakażenie kociąt ssących przez mleko matki lub z krwią w czasie transfuzji. Mykoplazmoza kotów...Nużyca psów zwana demodekozą
Demodekoza jest chorobą skóry wywołaną głównie przez pasożyty z rodzaju Demodex, powszechnie znanych jako roztocza mieszków włosowych.
Strach, lęk i fobia dźwiękowa u psów
Wielkimi krokami zbliża się czas świąteczny jak i około noworoczny, w którym miliony psów przeżywa swoje dramaty. Mówię o lęku przed nadmiernymi dźwiękami.
Kotka Kasia – historia naszej pacjentki
Kasia ma 7 lat. W grudniu 2018 roku zaczęły jej się powiększać węzły chłonne. Początkowo podejrzenie padło na alergie ponieważ wylizywała sierści.
Colitis: zapalenie okrężnicy wywołane przez bakterie beztlenowe (Clostridium)
Jedną z bakterii odpowiedzialnych za wywołanie zapalenia okrężnicy są bakterie Clostridium perfringens. Bakterie te są beztlenowcami…
Sezonowe łysienie boków (ang. seasonal flank alopecia)
Sezonowe łysienie boków jest niezbyt często występującą chorobą skóry o nieznanej przyczynie, ale znaczenie w jej rozwoju może mieć skrócenie dnia świetlnego w miesiącach jesienno-zimowych. Występowanie: Sezonowe łysienie boków występuje u psów różnych ras i w różnym...Świerzb uszny u kotów i psów
Świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis) jest najczęściej spotykaną chorobą uszu u kotów, u psów występuje znacznie rzadziej.
Chłoniak – łatwe leczenie, trudne prowadzenie chorego pacjenta
Chłoniak jest nowotworem bardzo popularnym u psów i kotów. U kotów najczęściej spotykanym w Polsce podłożem jest wirusowa białaczka kotów.
Wodonercze – czy pies/kot może żyć z jedną nerką?
Temat jest prosty, chociaż nie aż tak jakby się mogło wydawać. Na pewno wart omówienia – w PW THERIOS kilka razy do roku pojawiają się pacjenci, u których stwierdzamy wodonercze. Wielu z nich operujemy i potem przez kolejne lata mamy pod opieką. Ostatnio trafiła do...Szczepionka na samotność
Szczenięta w pierwszych tygodniach życia przebywają blisko matki i jest to naturalne, tak jak to, że z czasem ten czas ulega skróceniu.
Berneńskie psy pasterskie kontra Borrelia – czy ta walka zawsze musi być przegrana?
O kleszczach oraz ich zabójczym potencjale dużo się słyszy i jeszcze więcej mówi. Każdy z nas – przynajmniej w ogólnym zarysie – zdaje sobie sprawę, jakie choroby przenoszą i dlaczego są niebezpieczne.
Elektrochemioterapia – rewolucyjna metoda leczenia niektórych nowotworów
Elektrochemioterapia jest metodą stosowaną do leczenia łatwo dostępnych nowotworów, jak czerniak, włókniakomięsak, guz komórek tucznych (mastocytoma), gruczolakoraka i guzów okołoodbytowych.
Zaraz wracam… – czyli spojrzenie na lęk separacyjny oczami psa
Temat leku separacyjnego u psów jest bardzo złożony. Korzenie tego problemu są upatrywane w błędach wieku szczenięcego, zmianie sytuacji życiowej właściciela, bądź nadpobudliwością.
Cane Corso Italiano – rzymski legionista w Twoim ogrodzie
Piękny, silny, dostojny, lekki w ruchu, wzbudzający respekt – taki jest potomek rzymskich molosów. Historia rasy Za czasów Cesarstwa Rzymskiego walczył nie tylko na arenach, ale także przy boku legionów rzymskich, z którymi zwiedził całą Europę. Stworzony, by...Yorkshire terrier – pierwotny łowca szczurów czy piesek-ozdoba?
Czy wiecie, że zanim ta rasa trafiła na salony, była dla górników nieocenionym łowcą szczurów, mieszczącym się w kieszeni?
Wszystko pod kontrolą, ratownik na pokładzie!
W PW THERIOS staramy się stale doskonalić umiejętności uczestnicząc w rozmaitych kursach oraz śledząc nowinki ze świata nauki. To wszystko dla naszych pacjentów.
Poznaj zespół PW THERIOS! – mgr inż. Agnieszka Wojnicka
mgr inż. zootechnik Agnieszka Wojnicka Dlaczego weterynaria? Tak wyszło. Chciałam robić wiele rzeczy, przez głowę przelatywało mi pełno myśli jakie studia wybrać i ostatecznie zdecydowałam się na zootechnikę. Ale co robić po tych studiach? Praca hodowlana przy dużych...Poznaj zespół PW THERIOS! – tech. wet. Jan Miśkowiec
tech. wet. Jan Miśkowiec Dlaczego weterynaria? Odkąd pamiętam chciałem pomagać zwierzętom. Do tego, jaką pracę wykonuję przyczynił się mój pies o imieniu Rasti, dzięki niemu wybrałem ten zawód. Tak naprawdę nasza znajomość zaczęła się dość niespodziewanie… Ta...Badania przed zabiegami – naciąganie czy konieczność?
Czasami wpadam na pomysł, żeby przeglądnąć opinie właścicieli o różnych lecznicach. Przeszukuję internet, studiuję fora i portale społecznościowe. Sprawdzam, jakie są kryteria oceny lekarzy i zakładów leczniczych, między innymi po to, żeby wyjść naprzeciw potrzebom i...Zespół psich natręctw i obsesji (Canine Compulsive Disorder)
Temat obsesji i natręctw u psów jest nieco zapominany, a może po prostu pomijany przez hodowców i samych właścicieli psów, dlatego chciałam nieco przybliżyć ten problem i spróbować znaleźć jego przyczyny. Te niestandardowe zachowania noszą nazwę zachowań...Poznaj zespół PW THERIOS! – lek. wet. Maja Ingarden
“Poznaj zespół PW THERIOS!”
Przedstawieni zostali już dwaj panowie, więc dla urozmaicenia, czas na prezentację damskiej części zespołu! Konsultując trudne przypadki staje się dla pacjentów niejednokrotnie ostatnią deską ratunku – doktor Maja Ingarden! 🙂
Poznaj zespół PW THERIOS! – dr n. wet. Jacek Ingarden
dr n. wet. Jacek Ingarden Dlaczego weterynaria? Weterynaria w mojej rodzinie była dość nowatorskim pomysłem, choć zawód lekarza medycyny dość często był praktykowany. Studia skończyłem we Wrocławiu, gdzie się urodziłem i mieszkali moi dziadkowie. Po uzyskaniu dyplomu...Endoskopia w THERIOSie z doktorem Skrzypczakiem
W minioną sobotę Przychodnia Weterynaryjna THERIOS była wyjątkowo nieczynna. Jednak wewnątrz budynku praca szła pełną parą. Na firmowym blogu uchylamy rąbka tajemnicy z tego dnia! 🙂
Nestor – 12-letni wyżeł niemiecki cudem ocalony
„Sprawy niemożliwe załatwiamy od ręki, na cuda trzeba trochę poczekać”. Brzmi pysznie i trochę jakby niedorzecznie. Zwłaszcza w zawodzie lekarza weterynarii. Gdybyśmy mieli odwagę stosować się do tej maksymy, pretendowalibyśmy niemalże do roli Boga. A przecież...Poznaj zespół PW THERIOS! – tech. wet. Adam Gulbiński
tech. wet. Adam Gulbiński Dlaczego weterynaria? Jakoś tak wyszło, samo z siebie. Od zawsze otaczały mnie zwierzęta, naprawdę różne. Byłem właścicielem rybek, myszek, świnek morskich, szczurów, psa. Kilka sezonów towarzyszył mi nawet nietoperz, który upodobał sobie...Agresja – niejedno ma imię…
Agresja to temat bardzo szeroki. Może być związana z hierarchią w stadzie, macierzyństwem, bólem czy instynktem drapieżcy – to naturalny sposób wyznaczania granic, ale także zachowanie niezbędne do przetrwania gatunku. Problem z agresją rozpoczyna się wtedy,...Grudniowe kursy dla lekarzy weterynarii i techników w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS
W grudniu 2016 roku w PW THERIOS odbyły się dwa specjalistyczne kursy: 2-dniowy z cytologii klinicznej oraz 5-dniowy ultrasonograficzny. Pierwszy prowadziła doktor Maja Ingarden, a drugi doktor Jacek Ingarden. Oba rodzaje kursów odbywają się w naszej przychodni cyklicznie, stale ciesząc się dużym zainteresowaniem wśród lekarzy weterynarii i techników.
Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę
Zima to bardzo sroga pora roku. Silne mrozy, obfite opady śniegu, przenikliwy wiatr sprawiają, że zwierzęta walczą o swoją egzystencję. W bardzo łatwy sposób możemy im pomóc przetrwać ten okres. Apeluje: Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę! Na naszą pomoc czekają psy i koty, głównie te bezdomne, ale i te w schroniskach. Nie wielkim wysiłkiem możemy wspomóż zwierzynę leśną i skrzydlatych przyjaciół.
Święta z kotem – jak sprawić aby były bezpieczne?
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas spędzany w gronie rodzinnym, ale nie zapominajmy o naszych pupilach. Migoczące światełka, choinka ubrana w kolorowe ozdoby i zwisające łańcuchy, czasami cukierki i inne łakocie, które znikają w mgnieniu oka – to wszystko to raj dla naszych kocich przyjaciół i chyba każdy kto posiada kota wie o czym piszę.
Wpływ dobrego stresu na życie twojego psa
Stres to stan psychiczny, którym trudno sterować za pomocą naszej woli, ale też nieodłączny kompan dzisiejszych czasów. W dużej dawce stres to niszczycielska siła, ale w odpowiednich proporcjach również “szczepionka przyszłości”.
Bulterier- psi gladiator czy twardziel o miękkim sercu?
Jedni je uwielbiają, inni na ich widok z lekkim grymasem odwracają głowy. Bulterier jako pies bojowy został stworzony w XIX w., szkolony do szczucia byków, uczestnik walk psich gladiatorów, a także łowca szczurów. Całe szczęście, że do akcji wkroczyli hodowcy, którzy dzięki selekcji genetycznej utemperowali ich naturę i tym samym pozwolili trwać tej rasie w naszych czasach.
Codzienna pielęgnacja Twojego pupila – 10 praktycznych porad c.d.
Tydzień temu wspominałam o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych w obrębie głowy zwierzaka. W tym artykule skupię się na pielęgnacji pozostałych części ciała.
Codzienna pielęgnacja Twojego pupila – 10 praktycznych porad
Pies i kot to najczęściej wybierane zwierzęta towarzyszące spośród różnych domowych gatunków zwierząt. Na pozór wydawać się może, że opieka nad psem czy kotem to nic trudnego. Niestety prawda wychodzi na jaw kiedy naszym ulubieńcom coś dolega.
Jak zrozumieć kota – „kocie języki”
Bardzo często zastanawiasz się nad zachowaniem swojego kota, gdy widzisz jak subtelnie wbija pazurki w twoje kolana, udeptując je namiętnie lub gdy wpatruje się w ciebie swoim przeszywającym kocim wzrokiem, a Ty nie wiesz o co mu chodzi.
Rasowy bez rodowodu?
Często się zdarza, że w przypływie zachwytu jakąś rasą psów, czy kotów, zastanawiasz się nad kupnem takiego zwierzaka. Przeglądasz portale dotyczące na przykład cavalierów, czy mainecoonów i utwierdzasz się, że tak, to jest ten jedyny wymarzony ideał towarzysza. Potem przechodzisz do ofert konkretnych hodowli i z żalem stwierdzasz, że nie stać cię na rasowego psa.
Jak zadbać o pupila w czasie podróży?
Nawiązując do poprzednich artykułów chcę przybliżyć zasady prawidłowego podróżowania ze zwierzakiem tak aby uniknąć kary pieniężnej oraz podsumować sposoby swobodnego i komfortowego transportu Twojej pociechy w szczególności podczas dłuższej wyprawy.
Koty wychodzące – czyli koty swobodnie przebywające na dworze
Jesteś właścicielem kota, który mieszka w domu, ale ma nieograniczoną możliwość wychodzenia na zewnątrz? Jeśli tak to powinieneś pamiętać o kilku ważnych radach jakie właśnie przedstawię. O tym czy Twój mruczek będzie kotem wychodzącym, czy niewychodzącym decydujesz sam.
Jak wychować młodego psa?
Długo myślałam jak “ugryźć” ten temat, ze względu na dużą liczbę ras i ich zróżnicowanie pod względem budowy, przeznaczenia, psich charakterów. Trudno jest mi nawet podać kilka praktycznych porad tak, aby zastosować je do każdego dorastającego psa, bez względu na to, czy pochodzi on z rekomendowanej hodowli, schroniska, czy też jest psem którego znaleźliśmy pozostawionego gdzieś w lesie czy parku.
Szczeniak w domu – i co dalej?
Zostałeś właśnie radosnym posiadaczem małej, nieporadnej kilkutygodniowej kulki szczęścia. Jest rozbrykana i wszędobylska, a wszystko, do czego się ogranicza to spanie, jedzenie, załatwianie się i gryzienie co ładniejszych i droższych butów czy innych elementów wystroju, będących w zasięgu wzroku. Co należy zrobić i o czym pamiętać, by to słodkie szczenię rozwijało się prawidłowo?
Dlaczego nie warto kupować psów i kotów z pseudohodowli?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, ale jak to wygląda w praktyce? Większość czytających doskonale wie. Schemat działania jest bardzo prosty. Marzymy o rasowym psie lub kocie, szukamy hodowli, a w efekcie zakochujemy się w pierwszej puchatej kulce która się do nas przyczołga. Efekt: wracamy do domu z psim lub kocim przyjacielem.
Podróż ze zwierzakiem za granicę
Dziś wyjazd z psem lub kotem za granicę jest coraz bardziej popularny. Nie wszyscy właściciele swoich pociech wiedzą jak się do takiej wyprawy przygotować. Niektórzy są nawet cofani na granicy, a częstą przyczyną takich problemów jest brak wiedzy o obowiązujących przepisach. Inne wymogi obowiązują w krajach Unii Europejskiej a jeszcze inne poza jej granicami.
Czystek – rewolucja w żywieniu naszych pupili
Obecnie herbata z czystka staje się coraz bardziej popularna w naszych domach. Pijemy ją, by wzmocniła nasz układ odpornościowy lub w celu detoksykacji organizmu. Skoro ma prozdrowotny wpływ na organizm człowieka, dlaczego nie podawać jej naszym czworonożnym...Podróż z psem środkami komunikacji miejskiej i nie tylko
Wydawać by się mogło, że podróżowanie z psem to codzienność dzisiejszego świata, jednak można jeszcze spotkać ludzi których dziwi obecność czworonoga w autobusie, samolocie czy promie. Zwierzęta czasem też muszą się przemieszczać i to wcale nie musi być tylko samochód.
List do właścicieli zwierząt onkologicznych
Dziś mamy dla Was wyjątkowy list, który jakiś czas temu otrzymaliśmy od właścicielki Mirusi – kotki z guzem żuchwy. Koniecznie przeczytajcie dlaczego warto walczyć o zwierzaki do końca- mimo przeciwności losu, ogromnych odległości czy wyrzeczeń. Mirusia natomiast ma się całkiem dobrze i już wkrótce zobaczymy się na kolejnej kontroli.
Czy mogę wejść z psem?
To pytanie jest coraz częściej zadawane podczas przekraczania progu kawiarni, restauracji, sklepu spożywczego czy hipermarketu. Niestety nie wszyscy wiedzą jakie prawa, obowiązki i przywileje obowiązują go jako właściciela kota czy psa. Źródło Chyba najbardziej dziwi...Jak rozpoznać pierwsze objawy chorobowe u naszych pupili?
Żyjący na przełomie XIX i XX wieku, słynny francuski pisarz Émile Zola rzekł słowa Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka. – i tak od zarania dziejów, gdy człowiek zaczął oswajać dzikie zwierzęta zaskarbiliśmy sobie nowych, oddanych czworonogich przyjaciół. Z początku służyły nam wyłącznie jako stróże mienia lub strzegły stad przed innymi drapieżnikami.
Co zrobić z pupilem gdy wyjeżdżam na wakacje?
Wyjeżdżasz na upragnione wakacje lub w dłuższą podróż? A co z Twoim zwierzakiem?
Wariantów jest kilka, tak naprawdę od Ciebie zależy jaki komfort za sponsorujesz swojemu czworonogowi.
Udar cieplny u psa i kota
Zbliża się lato, a wraz z nim bardzo niebezpieczny okres dla naszych pupili. Niech nas nie zmylą huśtawki krnąbrnej pogody, która aktualnie nas nie rozpieszcza. Dla naszych podopiecznych nawet jednodniowy upał może być fatalny w skutkach.