fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG
BLOG
Wyznaczanie okresu płodnego u suk

Wyznaczanie okresu płodnego u suk

Jak ocenić, kiedy nadszedł najwłaściwszy moment wyjazdu z naszą ulubienicą do reproduktora? Wielu hodowców uważa, że to przecież oczywiste – najlepiej w 11-13 dniu cieczki lub kierując się zachowaniem suki i ewentualnych psów – samców współzamieszkujących z rodziną...
Guz komórek tucznych – zdradliwy nowotwór

Guz komórek tucznych – zdradliwy nowotwór

Guz komórek tucznych, powszechnie znany jako mastocytoma. Jeden z najczęstszych nowotworów skóry naszych milusińskich. Transformacji nowotworowej ulegają mastocyty, które powszechnie występują w całym organizmie i razem z eozynofilami odpowiadają za jego obronę w reakcjach alergicznych i wielu stanach zapalnych.

Czy każdy nowotwór to dla naszego zwierzaka wyrok?

Czy każdy nowotwór to dla naszego zwierzaka wyrok?

Problem chorób nowotworowych nie dotyczy tylko ludzi, chorują również zwierzęta – z czym niestety spotykamy się praktycznie na co dzień w naszej pracy. Bardzo ważna jest świadomość właścicieli i niebagatelizowanie nawet drobnych zmian. Zapraszamy do artykułu autorstwa doktor Mai Ingarden pt. „Czy każdy nowotwór to dla naszego zwierzaka wyrok?”.

Ropomacicze

Ropomacicze

Ropomacicze jest to jednostka chorobowa polegająca na gromadzeniu się wydzieliny gruczołowej wewnątrz macicy. Z czasem wydzielina ta ulega zakażeniu…

Cykl jajnikowy u suk

Cykl jajnikowy u suk

U suk w trakcie sezonu pojawia się tylko jeden cykl jajnikowy (zwierzęta sezonowo monoestralne). Kiedyś próbowano usystematyzować częstotliwość sezonów u suk w ciągu roku i zaliczano je do zwierząt diestralnych, jednakże duża różnorodność ras i zmienność długości...
Bruceloza psów (Brucella canis)

Bruceloza psów (Brucella canis)

Jest to groźna choroba zakaźna wywoływana przez tlenową, Gram-ujemną bakterię Brucella canis. Do zakażenia może dojść przez kontakt błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem i poronionymi płodami.

Glistnica psia (Toxocara canis)

Glistnica psia (Toxocara canis)

Glistnica (toksokaroza) u psów jest wywoływana przez glistę psią – Toxocara canis. Jest to często występujący pasożyt z grupy obleńców. Stadia inwazyjne są bardzo powszechne w środowisku, zwłaszcza w dużych hodowlach psów, w parkach, na osiedlach i terenach wiejskich....
Nowotwory gruczołu sutkowego

Nowotwory gruczołu sutkowego

Nie jest znana bezpośrednia przyczyna występowania guzów gruczołu sutkowego u suk i kotek. Regularne stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów tego gruczołu.
Nowotwory łagodne gruczołów mlecznych mogą mieć tendencje do uzłośliwiania się – 50% takich nowotworów u suk i 86% u kotek jest złośliwa!

Tlenoterapia dla psów i kotów

Tlenoterapia dla psów i kotów

Czy mój pies/kot potrzebuje tlenu? Tlen to podstawa wszystkich procesów życiowych – to oczywiste. Bez jedzenia jesteśmy w stanie przeżyć kilka tygodni, bez picia kilka dni, a bez tlenu? To niby tylko 21% składu powietrza, którym oddychamy. Ale to niezwykle ważne 21%....
Parwowiroza psów

Parwowiroza psów

Parwowiroza jest często spotykaną chorobą zakaźną psów. Najczęściej dotyczy zwierząt młodych, ale może też dotyczyć dorosłych i starych nie zaszczepionych psów.

Chłoniak u psa – przypadek kliniczny

Chłoniak u psa – przypadek kliniczny

Do Przychodni Weterynaryjnej Therios zgłosił się Atos, 5 letni pies, golden retriever. W trakcie wywiadu dowiedzieliśmy się, że podczas zakładania obroży właściciele zauważyli „guzowate twory” pod żuchwą. Nasze pierwsze podejrzenie? Chłoniak....
Kornel – czy warto łamać konwenanse?

Kornel – czy warto łamać konwenanse?

Do Przychodni Weterynaryjnej THERIOS trafił prawie rok temu. Od 2 tygodni ogromne węzły chłonne, wysokie limfocyty. Lekarz pierwszego kontaktu podał steryd, po którym była poprawa, ale po kilku dniach węzły znów się powiększyły. Wizyta w PW THERIOS Kornel trafił od...
Trzy lata ze studentami krakowskiej weterynarii

Trzy lata ze studentami krakowskiej weterynarii

Na początku roku 2020 zakończyliśmy trwający 3 lata cykl warsztatów ze studentami krakowskiej weterynarii. Co roku do programu kwalifikowanych było 20 studentów piątego roku. Tematy: diagnostyka laboratoryjna i obrazowa. Lek. wet. Maja Ingarden poprowadziła część...
Mielopatia zwyrodnieniowa

Mielopatia zwyrodnieniowa

Jest to choroba zwyrodnieniowa rdzenia kręgowego o nieustalonej przyczynie. Chorują najczęściej psy powyżej 5 lat, rzadko młodsze. Predyspozycje rasowe Owczarek niemiecki (Najczęściej! Stąd czasami stosowana jest nazwa „mielopatia owczarków niemieckich”)Welsh...
Agresja – niejedno ma imię…

Agresja – niejedno ma imię…

Agresja to temat bardzo szeroki. Może być związana z hierarchią w stadzie,  macierzyństwem, bólem czy instynktem drapieżcy – to naturalny sposób wyznaczania granic, ale także zachowanie niezbędne do przetrwania gatunku. Problem z agresją rozpoczyna się wtedy,...
Grudniowe kursy dla lekarzy weterynarii i techników w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS

Grudniowe kursy dla lekarzy weterynarii i techników w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS

W grudniu 2016 roku w PW THERIOS odbyły się dwa specjalistyczne kursy: 2-dniowy z cytologii klinicznej oraz 5-dniowy ultrasonograficzny. Pierwszy prowadziła doktor Maja Ingarden, a drugi doktor Jacek Ingarden. Oba rodzaje kursów odbywają się w naszej przychodni cyklicznie, stale ciesząc się dużym zainteresowaniem wśród lekarzy weterynarii i techników.

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

Zima to bardzo sroga pora roku. Silne mrozy, obfite opady śniegu, przenikliwy wiatr sprawiają, że zwierzęta walczą o swoją egzystencję. W bardzo łatwy sposób możemy im pomóc przetrwać ten okres. Apeluje: Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę! Na naszą pomoc czekają psy i koty, głównie te bezdomne, ale i te w schroniskach. Nie wielkim wysiłkiem możemy wspomóż zwierzynę leśną i skrzydlatych przyjaciół.

Święta z kotem – jak sprawić aby były bezpieczne?

Święta z kotem – jak sprawić aby były bezpieczne?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas spędzany w gronie rodzinnym, ale nie zapominajmy o naszych pupilach. Migoczące światełka, choinka ubrana w kolorowe ozdoby i zwisające łańcuchy, czasami cukierki i inne łakocie, które znikają w mgnieniu oka – to wszystko to raj dla naszych kocich przyjaciół i chyba każdy kto posiada kota wie o czym piszę.

Bulterier- psi gladiator czy twardziel o miękkim sercu?

Bulterier- psi gladiator czy twardziel o miękkim sercu?

Jedni je uwielbiają, inni na ich widok z lekkim grymasem odwracają głowy. Bulterier jako pies bojowy został stworzony w XIX w., szkolony do szczucia byków, uczestnik walk psich gladiatorów, a także łowca szczurów. Całe szczęście, że do akcji wkroczyli hodowcy, którzy dzięki selekcji genetycznej utemperowali ich naturę i tym samym pozwolili trwać tej rasie w naszych czasach.

Rasowy bez rodowodu?

Rasowy bez rodowodu?

Często się zdarza, że w przypływie zachwytu jakąś rasą psów, czy kotów, zastanawiasz się nad kupnem takiego zwierzaka. Przeglądasz portale dotyczące na przykład cavalierów, czy mainecoonów i utwierdzasz się, że tak, to jest ten jedyny wymarzony ideał towarzysza. Potem przechodzisz do ofert konkretnych hodowli i z żalem stwierdzasz, że nie stać cię na rasowego psa.

Jak zadbać o pupila w czasie podróży?

Jak zadbać o pupila w czasie podróży?

Nawiązując do poprzednich artykułów chcę przybliżyć zasady prawidłowego podróżowania ze zwierzakiem tak aby uniknąć kary pieniężnej oraz podsumować sposoby swobodnego i komfortowego transportu Twojej pociechy w szczególności podczas dłuższej wyprawy.

Jak wychować młodego psa?

Jak wychować młodego psa?

Długo myślałam jak „ugryźć” ten temat, ze względu na dużą liczbę ras i ich zróżnicowanie pod względem budowy, przeznaczenia, psich charakterów. Trudno jest mi nawet podać kilka praktycznych porad tak, aby zastosować je do każdego dorastającego psa, bez względu na to, czy pochodzi on z rekomendowanej hodowli, schroniska, czy też jest psem którego znaleźliśmy pozostawionego gdzieś w lesie czy parku.

Szczeniak w domu – i co dalej?

Szczeniak w domu – i co dalej?

Zostałeś właśnie radosnym posiadaczem małej, nieporadnej kilkutygodniowej kulki szczęścia. Jest rozbrykana i wszędobylska, a wszystko, do czego się ogranicza to spanie, jedzenie, załatwianie się i gryzienie co ładniejszych i droższych butów czy innych elementów wystroju, będących w zasięgu wzroku. Co należy zrobić i o czym pamiętać, by to słodkie szczenię rozwijało się prawidłowo?

Dlaczego nie warto kupować psów i kotów z pseudohodowli?

Dlaczego nie warto kupować psów i kotów z pseudohodowli?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, ale jak to wygląda w praktyce? Większość czytających doskonale wie. Schemat działania jest bardzo prosty. Marzymy o rasowym psie lub kocie, szukamy hodowli, a w efekcie zakochujemy się w pierwszej puchatej kulce która się do nas przyczołga. Efekt: wracamy do domu z psim lub kocim przyjacielem.

Podróż ze zwierzakiem za granicę

Podróż ze zwierzakiem za granicę

Dziś wyjazd z psem lub kotem za granicę jest coraz bardziej popularny. Nie wszyscy właściciele swoich pociech wiedzą jak się do takiej wyprawy przygotować. Niektórzy są nawet cofani na granicy, a częstą przyczyną takich problemów jest brak wiedzy o obowiązujących przepisach. Inne wymogi obowiązują w krajach Unii Europejskiej a jeszcze inne poza jej granicami.

List do właścicieli zwierząt onkologicznych

List do właścicieli zwierząt onkologicznych

Dziś mamy dla Was wyjątkowy list, który jakiś czas temu otrzymaliśmy od właścicielki Mirusi – kotki z guzem żuchwy. Koniecznie przeczytajcie dlaczego warto walczyć o zwierzaki do końca- mimo przeciwności losu, ogromnych odległości czy wyrzeczeń. Mirusia natomiast ma się całkiem dobrze i już wkrótce zobaczymy się na kolejnej kontroli.

Czy mogę wejść z psem?

Czy mogę wejść z psem?

To pytanie jest coraz częściej zadawane podczas przekraczania progu kawiarni, restauracji, sklepu spożywczego czy hipermarketu. Niestety nie wszyscy wiedzą jakie prawa, obowiązki i przywileje obowiązują go jako właściciela kota czy psa. Źródło Chyba najbardziej dziwi...
Jak rozpoznać pierwsze objawy chorobowe u naszych pupili?

Jak rozpoznać pierwsze objawy chorobowe u naszych pupili?

Żyjący na przełomie XIX i XX wieku, słynny francuski pisarz Émile Zola rzekł słowa Los zwierząt jest nierozerwalnie związany z losem człowieka. – i tak od zarania dziejów, gdy człowiek zaczął oswajać dzikie zwierzęta zaskarbiliśmy sobie nowych, oddanych czworonogich przyjaciół. Z początku służyły nam wyłącznie jako stróże mienia lub strzegły stad przed innymi drapieżnikami.

Udar cieplny u psa i kota

Udar cieplny u psa i kota

Zbliża się lato, a wraz z nim bardzo niebezpieczny okres dla naszych pupili. Niech nas nie zmylą huśtawki krnąbrnej pogody, która aktualnie nas nie rozpieszcza. Dla naszych podopiecznych nawet jednodniowy upał może być fatalny w skutkach.

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: