fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Jest to groźna choroba zakaźna wywoływana przez tlenową, Gram-ujemną bakterię Brucella canis.
Do zakażenia może dojść przez kontakt błon śluzowych z nasieniem, wydzieliną z pochwy, moczem i poronionymi płodami.

Bruceloza psów (Brucella canis)

Objawy

Bruceloza może nie wywoływać żadnych objawów, jednak bezobjawowi nosiciele przez wiele miesięcy mogą rozsiewać zarazki i zakażać inne zwierzęta.
U samców Brucella canis powoduje niepłodność, zapalenie jąder i najądrzy, zapalenie skóry moszny, a nawet zanik jąder. W nasieniu stwierdza się do 80-90% wadliwych plemników, a czasem może dojść do całkowitego braku plemników (aspermia). Testy w kierunku Brucella canis powinno się wykonywać u każdego psa-samca z niepłodnością, przewlekłym zapaleniem skóry moszny i zapaleniem jąder.

U suk objawem brucelozy tak jak u samców może być niepłodność, a także ronienia w III trymestrze ciąży, czy rzadziej resorpcje na początku ciąży.
Po poronieniu stwierdza się długotrwały wyciek z dróg rodnych (1-6 tygodni).

UWAGA!!! Brucelozę należy podejrzewać u każdej suki, która roni 1-2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu.

Z innych możliwych objawów wymienić należy gorączkę, zapalenie wielostawowe, zapalenie błony naczyniowej oka, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie dysków międzykręgowych, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych.

Bruceloza psów (Brucella canis)

Rozpoznanie

Podejrzewać brucelozę należy przy niepłodności, zapaleniu jąder i najądrzy, zapaleniu skóry moszny, ronieniach oraz innych niespecyficznych objawach (zaburzenia widzenia, choroby nerek, kulawizny, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych). W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badania serologiczne (dostępne w specjalistycznych placówkach weterynaryjnych zajmujących się rozrodem psów) oraz bakteriologiczne (trudno dostępne, trudna izolacja mikroorganizmów).

Postępowanie

Należy pamiętać, że leczenie brucelozy jest długotrwałe i nie daje pewnego wyleczenia – często zdarzają się nawroty po odstawieniu leków. Jest to spowodowane wewnątrzkomórkowym umiejscowieniem bakterii oraz słabą penetracją większości leków do jąder i prostaty. W leczeniu stosuje się antybiotyki, a psy chore i nosicieli należy wyeliminować z hodowli (sterylizacje, kastracje). Trzeba pamiętać, że bruceloza jest zoonozą i może być niebezpieczna dla ludzi!

Profilaktyka

W celu zabezpieczenia się przed wystąpieniem brucelozy u naszych psów warto jest wykonywać badania kontrolne u każdego reproduktora 1-2 razy w roku oraz u suk hodowlanych przed każdym kryciem.

Bruceloza psów (Brucella canis)

Autor: lek. wet. Maja Ingarden

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych artykułach na blogu klinicznym? Śledź nas na facebook’owym fanpage!

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: