Problemami zdrowotnymi starszych psów i kotów zajmuje się geriatria. Właściciele często zastanawiają się – czy ich pies/kot jest już stary, czy nie? I gdzie jest ta granica, kiedy psa czy kota zaczyna się traktować jako seniora? Otóż uważa się, że zwierzę wkracza w wiek geriatryczny, gdy rozpoczyna się ostatni trymestr przewidywanej dla danej rasy długości życia. Właściciele, którzy chcieliby jak najdłużej utrzymać swojego ulubieńca w dobrej formie fizycznej, powinni regularnie kontrolować jego zdrowie. Kontrole takie dają możliwość możliwie najwcześniejszego rozpoznania rozwijających się chorób i podejmowania prób leczenia na wczesnym etapie zaburzeń.
Program opieki nad starszym psem lub kotem składa się z dwóch ściśle ze sobą powiązanych części:
– pierwsza – lekarska, polega na kontrolnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym, w czasie których wykonywane są badania mające na celu monitoring aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia.
– druga – realizowana jest przez właściciela w miejscu bytowania zwierzęcia.
Wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym
W początkowym okresie „starości” naszego zwierzaka zupełnie wystarczą wizyty w odstępach 6-miesięcznych. Jeżeli pojawią się pierwsze objawy problemów zdrowotnych, należy te odstępy zmniejszyć (w zależności od rodzaju zaburzeń).
PLAN BADANIA SENIORA |
1. Rozmowa właściciela z lekarzem – przekazanie informacji odnośnie zachowania podopiecznego, jego żywienia, a także ewentualnych zauważonych zmian. 2. Badanie kliniczne – osłuchiwanie klatki piersiowej, omacywanie brzucha, w przypadku problemów motorycznych – palpacja kości i stawów, badanie oczu, badanie prostaty u samców i gruczołu sutkowego u samic. 3. Ważenie zwierzęcia (warto zapisywać kolejne wyniki) 4. Badanie krwi (morfologia i biochemia) i moczu – umożliwiają ocenę, jak funkcjonują najważniejsze narządy (nerki, wątroba, gruczoły dokrewne). 5. RTG klatki piersiowej. |
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy wykonać badania dodatkowe, np. EKG, USG jamy brzusznej, czy rozszerzone badania krwi.
Interpretacja
- Jeśli wszystkie wyniki mieszczą się w granicach normy, można poddać zwierzę odpowiednim zabiegom profilaktycznym (odrobaczanie, odpchlenie, szczepienie itp.)
- Gdy wyniki są wątpliwe, tzn. widoczne są odchylenia, ale zwierzę czuje się dobrze i nie wykazuje objawów chorobowych, lekarz wprowadzi leczenie i zaleci kolejną wizytę za 1-2 tygodnie w celu powtórzenia badania.
- Jeżeli wyniki są złe, tzn. widoczne są odchylenia i zwierzę wykazuje objawy chorobowe, zalecone zostanie leczenie zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania.
Program realizowany przez właściciela
Program ten ma na celu zapewnienie zwierzęciu na co dzień optymalnych warunków bytowania, z uwzględnieniem wieku, rasy, płci, aktywności i stanu fizjologicznego.
- regularne działania przeciwpasożytnicze (pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne)
- regularne zabiegi higieniczne – przemywanie okolic oczu, czyszczenie uszu i zębów, szczotkowanie włosów, opróżnianie gruczołów okołoodbytowych
- utrzymanie optymalnej diety – np. karma dla seniorów z systemem ochrony stawów, karmy zapobiegające powstawaniu kamienia nazębnego czy kul włosowych, lub, w przypadku żywienia tradycyjnego, odpowiednie zbilansowanie dawki i uzupełnianie preparatami mineralno-witaminowymi. Bardzo ważna jest częstotliwość podawania posiłków, ich temperatura, konsystencja i smakowitość.
- odpowiednie „dawkowanie” ruchu – np. u psów mających problemy ze stawami lub kręgosłupem zalecane są częste i niezbyt intensywne spacery, a psów z problemami krążeniowymi nie wolno zmuszać do nadmiernego wysiłku.
- kontrola terminów kolejnych badań
- w razie nagłych problemów – szybki kontakt z prowadzącym lekarzem weterynarii
Więcej o zmianach zachodzących w organizmie starszych psów można poczytać w artykule p.t. “Żywienie starszych psów“.
Autor: lek. wet. Maja Ingarden
Chcesz być na bieżąco informowany o nowych artykułach na blogu klinicznym? Śledź nas na facebook’owym fanpage!