fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Problemami zdrowotnymi starszych psów i kotów zajmuje się geriatria. Właściciele często zastanawiają się – czy ich pies/kot jest już stary, czy nie? I gdzie jest ta granica, kiedy psa czy kota zaczyna się traktować jako seniora? Otóż uważa się, że zwierzę wkracza w wiek geriatryczny, gdy rozpoczyna się ostatni trymestr przewidywanej dla danej rasy długości życia. Właściciele, którzy chcieliby jak najdłużej utrzymać swojego ulubieńca w dobrej formie fizycznej, powinni regularnie kontrolować jego zdrowie. Kontrole takie dają możliwość możliwie najwcześniejszego rozpoznania rozwijających się chorób i podejmowania prób leczenia na wczesnym etapie zaburzeń.

Program opieki nad starszym psem lub kotem składa się z dwóch ściśle ze sobą powiązanych części:
pierwsza – lekarska, polega na kontrolnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym, w czasie których wykonywane są badania mające na celu monitoring aktualnego stanu zdrowia zwierzęcia.
druga – realizowana jest przez właściciela w miejscu bytowania zwierzęcia.

Program zdrowotny dla seniorów

Wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym

W początkowym okresie „starości” naszego zwierzaka zupełnie wystarczą wizyty w odstępach 6-miesięcznych. Jeżeli pojawią się pierwsze objawy problemów zdrowotnych, należy te odstępy zmniejszyć (w zależności od rodzaju zaburzeń).

PLAN BADANIA SENIORA
1. Rozmowa właściciela z lekarzem – przekazanie informacji odnośnie zachowania podopiecznego, jego żywienia, a także ewentualnych zauważonych zmian.
2. Badanie kliniczne – osłuchiwanie klatki piersiowej, omacywanie brzucha, w przypadku problemów motorycznych – palpacja kości i stawów, badanie oczu, badanie prostaty u samców i gruczołu sutkowego u samic.
3. Ważenie zwierzęcia (warto zapisywać kolejne wyniki)
4. Badanie krwi (morfologia i biochemia) i moczu – umożliwiają ocenę, jak funkcjonują najważniejsze narządy (nerki, wątroba, gruczoły dokrewne).
5. RTG klatki piersiowej.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy wykonać badania dodatkowe, np. EKG, USG jamy brzusznej, czy rozszerzone badania krwi.

Program zdrowotny dla seniorów

Interpretacja

  • Jeśli wszystkie wyniki mieszczą się w granicach normy, można poddać zwierzę odpowiednim zabiegom profilaktycznym (odrobaczanie, odpchlenie, szczepienie itp.)
  • Gdy wyniki są wątpliwe, tzn. widoczne są odchylenia, ale zwierzę czuje się dobrze i nie wykazuje objawów chorobowych, lekarz wprowadzi leczenie i zaleci kolejną wizytę za 1-2 tygodnie w celu powtórzenia badania.
  • Jeżeli wyniki są złe, tzn. widoczne są odchylenia i zwierzę wykazuje objawy chorobowe, zalecone zostanie leczenie zachowawcze lub chirurgiczne, w zależności od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania.

Program realizowany przez właściciela

Program ten ma na celu zapewnienie zwierzęciu na co dzień optymalnych warunków bytowania, z uwzględnieniem wieku, rasy, płci, aktywności i stanu fizjologicznego.

  • regularne działania przeciwpasożytnicze (pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne)
  • regularne zabiegi higieniczne – przemywanie okolic oczu, czyszczenie uszu i zębów, szczotkowanie włosów, opróżnianie gruczołów okołoodbytowych
  • utrzymanie optymalnej diety – np. karma dla seniorów z systemem ochrony stawów, karmy zapobiegające powstawaniu kamienia nazębnego czy kul włosowych, lub, w przypadku żywienia tradycyjnego, odpowiednie zbilansowanie dawki i uzupełnianie preparatami mineralno-witaminowymi. Bardzo ważna jest częstotliwość podawania posiłków, ich temperatura, konsystencja i smakowitość.
  • odpowiednie „dawkowanie” ruchu – np. u psów mających problemy ze stawami lub kręgosłupem zalecane są częste i niezbyt intensywne spacery, a psów z problemami krążeniowymi nie wolno zmuszać do nadmiernego wysiłku.
  • kontrola terminów kolejnych badań
  • w razie nagłych problemów – szybki kontakt z prowadzącym lekarzem weterynarii

Więcej o zmianach zachodzących w organizmie starszych psów można poczytać w artykule p.t. „Żywienie starszych psów„.

żywienie starszych psów

Autor: lek. wet. Maja Ingarden

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych artykułach na blogu klinicznym? Śledź nas na facebook’owym fanpage!

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: