fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Giardioza jest chorobą wywołaną przez pierwotniaka Giardia intestinalis. Występuje nie tylko u większości zwierząt domowych, ale też często u ludzi.

Przebieg kliniczny

  • U większości zarażonych zwierząt nie ma żadnych objawów choroby. Jednak należy pamiętać, że takie zwierzęta mogą aktywnie wydalać oocyty lamblii, stając się źródłem choroby dla innych zwierząt i ludzi!
  • Objawy kliniczne dotyczą najczęściej zwierząt młodych, osłabionych oraz leczonych kortykosteroidami. Najczęściej zauważanym objawem jest przejściowa, nawracająca biegunka. Przy dużej inwazji biegunka może być ostra i/lub tłuszczowa, zwierzę chudnie i może gorączkować.

Giardioza – rozpoznanie

  • Mikroskopowe badania kału. Wykonywane jest przez lekarza weterynarii lub analityka. Najlepiej badać próbki kału z 3-5 kolejnych dni. W badaniu mikroskopowym szuka się charakterystycznych trofozoitów i oocyt.

    UWAGA! Dodatni wynik badania mikroskopowego kału jest potwierdzeniem choroby. Wynik ujemny nie wyklucza jej!

  • Testy wykrywające antygeny Giardia w kale. Jest to łatwa i szybka metoda badania w kierunku giardiozy. Badanie można wykonać z kału świeżego, zamrożonego lub przechowywanego przez kilka dni w temperaturze 2-7°C. Wyniki uzyskuje się w ciągu 10 minut od dostarczenia próbki!

Lamblioza, czyli giardioza

źródło

Giardioza – leczenie

  • Najczęściej stosowane leki to fenbendazol i metronidazol. Fenbendazol należy podawać u psów przez 3 kolejne dni, u kotów przez 5 kolejnych dni. Terapia metronidazolem trwa 5-7 dni.
  • Dezynfekcja środowiska: czwartorzędowe pochodne amoniaku.
  • W niektórych krajach są dostępne szczepionki przeciwko lambliozie, jednak zasadność jej stosowania budzi duże kontrowersje.

Autor: lek. wet. Maja Ingarden

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych artykułach na blogu klinicznym? Śledź nas na facebook’owym fanpage!

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: