W Polsce występuje wiele chorób odkleszczowych, o których większość właścicieli psów i kotów na pewno słyszała, takich jak babeszjoza, borelioza, czy erlichioza. Zalicza się do nich także anaplazmoza, która wydaje się stanowić problem porównywalny z innymi chorobami odkleszczowymi.
Anaplazmoza może być wywołana przez dwa rodzaje mikroorganizmów zaliczanych do riketsji: Anaplasma phagocytophilum, która atakuje granulocyty oraz Anaplasma platys, która atakuje płytki krwi. Oba gatunki przenoszone są przez popularne w Polsce kleszcze z rodziny Ixodes. Choroba występować może u wielu gatunków zwierząt, m. in. psów, kotów, koni, bydła, a także u ludzi.
Objawy kliniczne
Ostra faza infekcji: trwa od jednego do kilku dni. Objawia się gorączką, posmutnieniem, brakiem apetytu i uogólnioną bolesnością mięśni. Objawy mogą się pojawić już w 1-2 tygodnie od kontaktu z zakażonym kleszczem.
Przewlekła faza infekcji: długotrwała infekcja trwająca od jednego do kilku miesięcy.
Uwaga! Objawy kliniczne anaplazmozy częściej występują u psów ras golden i labrador retriever.
U psów najczęściej zauważanym przez właścicieli objawem jest ból stawów i kulawizna, które są spowodowane przez poliartritis, czyli zapalenie wielostawowe. Możliwe są też wymioty, biegunka i objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel i ciężki oddech. Rzadko dochodzi do zapalenia opon mózgowych.
Anaplasma platys wywołuje cykliczną małopłytkowość (płytki krwi spadają poniżej 20 tys./μl). Najczęściej objawy są łagodne, ale możliwe są spontaniczne krwawienia i pojawienie się na skórze i błonach śluzowych wybroczyn.
Rozpoznanie
- Badanie morfologiczne krwi. Dominującą zmianą w badaniach krwi jest małopłytkowość, która występuje u ok. 80% chorych psów. Inne nieprawidłowości dotyczą obniżonej lub podwyższonej liczby limfocytów. Analityk doświadczony w ocenie rozmazów krwi może czasami znaleźć w komórkach krwi charakterystyczne ciałka wtrętowe.
- Testy serologiczne. Są dostępne w niektórych lecznicach weterynaryjnych* oraz w dużych laboratoriach weterynaryjnych. Dostępne w lecznicach szybkie testy (np. CaniV4 czy SNAP 4Dx) wykrywają anaplazmę jak i również boreliozę, erlichiozę oraz dirofilariozę.
Leczenie
Najczęściej stosowanym i najskuteczniejszym lekiem przeciwko anaplazmozie jest antybiotyk doksycyklina. Należy ją stosować przez minimum 4 tygodnie.
Uwaga! Anaplazmoza jest zoonozą! Zarażenie ludzi może nastąpić przez te same kleszcze, które przenoszą chorobę na psy.
*Badania w kierunku anaplazmozy i innych chorób odkleszczowych można wykonać w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS.
Autor: lek. wet. Maja Ingarden
Chcesz być na bieżąco informowany o nowych artykułach na blogu klinicznym? Śledź nas na facebook’owym fanpage!