fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Tydzień temu wspominałam o podstawowych zabiegach pielęgnacyjnych w obrębie głowy zwierzaka. W tym artykule skupię się na pielęgnacji pozostałych części ciała.

Skóra

Skóra jest barierą ochronną i należy o nią odpowiednio dbać. Musi być nawilżona i odżywiona. Niektóre z czynników środowiska zewnętrznego, ale i te domowe mogą sprawdzić, że skóra będzie przesuszona i w tym wypadku dodatkowo narażona na bakterie, grzyby czy pasożyty. W domu suche powietrze, centralne ogrzewanie, środki chemiczne używane do mycia podłóg, chemiczne substancje w środkach czystości i do pielęgnacji mogą nadmiernie wysuszać skórę lub nawet uczulać. Częste kąpiele lub ich brak również nie sprzyjają naturalnemu filmowi skórnemu, który pełni rolę bariery fizycznej chroniącej przed infekcjami. Aby zapewnić zdrowy wygląd skóry podczas szczotkowania zwierzaka wykonuj masaż skóry co poprawi jej ukrwienie. Podczas codziennego czesania zwróć uwagę czy nie ma na skórze żadnych niepokojących zmian, guzków, zabarwień, wybroczyn.

Sierść

Bez dwóch zdań psy i koty powinno się szczotkować. W zależności od rodzaju i długości sierści/ włosów można czesać raz dziennie lub rzadziej. Ważne jest aby sierść utrzymywać w czystości i bez kołtunów. Podczas tych zabiegów pielęgnacyjnych warto zwrócić uwagę pasożyty. W okresie jesienno-zimowym możemy napotkać pchły a latem i wiosną kleszcze.

pielęgancja kota

Źródło

Łapy

Łapki, a w szczególności przestrzenie międzypalcowe oraz opuszki, powinniśmy sprawdzać po każdym spacerze o każdej porze roku. Zimą należy szczególnie zadbać o opuszki łap naszych czworonogów. Przed wyjściem na spacer należy posmarować opuszki wazeliną, olejem jadalnym lub specjalnym preparatem dostępnym w sklepie zoologicznym. Zapobiegniemy podrażnieniom od soli i pęknięciom opuszek. W trakcie i po spacerze należy sprawdzić czy między palcami nie ma zamarzniętych kulek utworzonych ze zbitego śniegu, który może podrażniać i obcierać skórę. W pozostałych porach roku należy sprawdzać czy między poduszkami nie utkwił jakiś kamień lub czy nie wbił się kolec, szkło, ciało obce. Podczas deszczowych dni oblepione błotem łapki należy oczyścić i wysuszyć aby nie doszło do podrażnień i obtarć. W upalne dni należy unikać spacerów po rozgrzanych ulicach, asfaltach, chodnikach, gdyż może dojść do poważnych poparzeń opuszek.

Pazury

Jeśli Twój pies nie ma możliwości naturalnego ścierania pazurów (bieganie go stałym, twardym podłożu np. kostka brukowa) należy je regularnie przycinać, gdyż może dojść do przerostu pazura a co za tym idzie jego ułamaniu lub zupełnemu złamaniu, a to niestety sprawia ogromny ból. Kotom należy zapewnić drapak. Codziennie zwracaj uwagę kondycję pazurów oraz czy nie są uszkodzone.

pielęgancja psa

Źródło

Gruczoły okołoodbytowe

Często możesz zauważyć, że Twój pies pociera pupą po podłodze, przeważnie podejrzewasz, że może mieć pasożyty wewnętrzne, odrobaczasz go jednak to nie pomaga. W takiej sytuacji mogę to być nadmiernie wypełnione gruczoły okołoodbytowe. Pies jeżdżąc pupą po ziemi (tzw. „saneczkowanie”) próbuje je sobie opróżnić. Jeśli się mu to nie uda należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który je opróżni, a jeśli będzie taka potrzeba to przepłucze i odkazi. Takie gruczoły należy opróżniać regularnie, gdyż może dojść do utworzenia się przetoki, a to jest bardzo nie przyjemne dla zwierzaka.

Masa ciała

Regularnie (może nie codziennie) waż swojego pupila. Jeśli zauważysz spadek masy ciała a przy tym brak aktywności i apetytu lub inne dodatkowe niepokojące objawy zgłoś się do lekarza weterynarii. Nadwaga jest równie niebezpieczna jak niedowaga, jeśli Twój futrzak ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, możesz ograniczyć mu jedzenie, zapewnić więcej ruchu, ale najlepiej skontaktuj się z lekarzem i dietetykiem weterynaryjnym, którzy wykluczą tło chorobowe.

W skrócie podsumuje najważniejsze czynności pielęgnacyjne dnia codziennego:

  • Przemywanie oczu i ich okolicy – w razie potrzeby,
  • Czyszczenie uszu wg zaleceń lekarza weterynarii,
  • Zwracanie uwagi na wilgotność i temperaturę nosa,
  • Oględziny jamy ustnej i zębów, mycie zębów,
  • Pielęgnacja skóry i sierści – szczotkowanie i masaż,
  • Po spacerach kontrola opuszek, przestrzeni międzypalcowych i pazurów,
  • Regularna kontrola gruczołów okołoodbytowych oraz masy ciała.

Dbaj i pielęgnuj swojego zwierzaka na co dzień, dzięki temu zaoszczędzisz wielu nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości.

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: