fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Pies i kot to najczęściej wybierane zwierzęta towarzyszące spośród różnych domowych gatunków zwierząt. Na pozór wydawać się może, że opieka nad psem czy kotem to nic trudnego. Niestety prawda wychodzi na jaw kiedy naszym ulubieńcom coś dolega. Aby zapobiec niektórym chorobom należy odpowiednio dbać o swoje pociechy. Raczej nikomu nie jest obce powiedzenie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, a zatem tych kilka proponowanych rad pozwoli w łatwy sposób skutecznie zapobiegać niechcianym dolegliwościom.

Od czasu do czasu dobrze jest dokładnie obejrzeć swojego pupila od czubka nosa aż po samą końcówkę ogona. Szczególną uwagę należy zwrócić na oczy, uszy, nos, jamę ustną, zęby, skórę, sierść, łapy, pazury, gruczoły okołoodbytowe oraz masę ciała.

Oczy

W oczy swojego pupila zaglądasz częściej niż Ci się wydaje, jednak nie zawsze zwracasz uwagę na to jak wyglądają. Najmniejszy szczegół zauważony od razu może zapobiec poważniejszym chorobom oczu. Bardzo łatwo zauważyć zaczerwienienie, zmętnienie, łzawienie czy ropny wysięk z oka. Nie należy tego bagatelizować, lecz udać się do lekarza weterynarii po poradę. Niektóre rasy psów i kotów mają wrodzone tendencje do łzawienia, wówczas należy regularnie przemywać oczy specjalnym preparatem pielęgnacyjnym, który można zakupić u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym. Można również stosować domowe sposoby, np. przygotować słaby roztwór z zaparzonej herbaty, rumianku, bądź ziela świetlika i mocząc gazik w roztworze delikatnie przemywać okolice oczu, pamiętając by przygotowany roztwór był wystudzony oraz bardzo słaby tak aby nie spowodować wyłysień skóry wokół oczu. U ras długowłosych, zarówno u psów jak i u kotów, bardzo często istnieje potrzeba podcinania włosów w okolicy oczu. Tę czynność pielęgnacyjną najlepiej pozostawić fryzjerowi zwierzęcemu.

pielęgnacja kota

Uszy

Aby odpowiednio dbać o tak ważny narząd jakim jest ucho należy najlepiej codziennie zaglądać do jego środka. Szczególną uwagę należy zwrócić na psy ze zwisającymi uszami, gdyż przy kontakcie z ziemią uszy zbierają cały brud i kurz. Takie psy mają również predyspozycję do różnego rodzaju zapaleń kanału słuchowego, gdyż przy zwisających uszach jest ograniczony dostęp powietrza, a to jest idealne środowisko do rozwoju bakterii. Naturalną ochroną ucha jest woskowina.

Na co zwrócić uwagę przy przeglądzie uszu:

  • ciała obce,
  • wydzielina – jej zapach, kolor, ilość,
  • uszkodzenia małżowiny usznej – otarcia, krwiaki,
  • zbyt długie i gęste włosy w uchu.

Jeśli zauważymy jakieś ciało obce, nadmierną ilość brudnej wydzieliny lub uszkodzenia mechaniczne ucha, należy udać się do lekarza weterynarii. Natomiast włosy w kanale słuchowym możemy sami spokojnie usunąć wyskubując je. Zapobiegnie to sklejaniu się ich z woskowiną oraz poprawi cyrkulację powietrza w uchu. Czyste uszy nie powinny być czyszczone aby nie naruszyć ich naturalnej mikroflory. Jeśli konieczne jest już czyszczenie kanałów słuchowych to najlepiej specjalnym preparatem przeznaczonym do higieny uszu.

Nos

Ciepły czy zimny? Suchy czy wilgotny? Jak powinien być psi/koci nos?
Nos powinien być zimny i wilgotny a wynika to z utrzymywania odpowiedniej wilgotności gałki ocznej, w związku z czym wydzielane są łzy. Ich nadmiar spływa kanałami łzowo-nosowymi do nasady nosa wówczas zwierzak zlizuje łzy, rozprowadza je po nosku i to przyczynia się do tego, że nos jest mokry. Woda zgromadzona na nosie paruje stąd nosek jest zimny. Ciepły i suchy nos nie zawsze jest złym objawem. Możesz go zaobserwować kiedy Twój pupil śpi, gdy kopie w ziemi, gdy przebywa na słońcu i jest odwodniony. Gorący i suchy nos w głównej mierze jest objawem choroby i wysokiej temperatury, przeważnie tworzysz temu brak aktywności i apetytu, wówczas należy udać się niezwłocznie do lekarza weterynarii. Podobnie gdy zauważysz ropną lub krwistą wydzielinę z nozdrzy, rany i strupy czy obrzęk okolic nosa.

pielęgnacja psa

Zęby i jama ustna

Bardzo często zastanawiasz się dlaczego czujesz nieprzyjemny zapach z jamy ustnej Twojego zwierzaka. Przyczyn może być kilka, u zdrowych psów przeważnie głównym problem jest kamień nazębny. Nie należy go bagatelizować, gdyż może on w nadmiarze prowadzić do ciężkich chorób w obrębie całego organizmu. Zęby twojego psa przynajmniej raz w roku powinien obejrzeć lekarz weterynarii. Codziennie zaglądaj do pyska Twojego pupila, sprawdzaj czy nic nie utkwiło między zębami lub nie ma skaleczeń lub otarć. Zwrócić szczególną uwagę na płytkę nazębną oraz czy nie tworzy się kamień, zaczerwienienia i bolące dziąsła, stan uzębienia oraz zapach z pyska. Szybka reakcja zapobiegnie stanom zapalnym i niepotrzebnemu bólowi. Psa i kota można przyzwyczaić do codziennego czyszczenia zębów szczoteczką i specjalną pastą. Aby zapobiegać odkładaniu się płytki nazębnej można podawać czyszczące przysmaki i gryzaki enzymatyczne. Można również używać specjalnych zabawek do zabawy.

W następnym artykule zapraszam do lektury na temat pielęgnacji pozostałych części ciała.

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: