fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Jesteś właścicielem kota, który mieszka w domu, ale ma nieograniczoną możliwość wychodzenia na zewnątrz? Jeśli tak to powinieneś pamiętać o kilku ważnych radach jakie właśnie przedstawię. O tym czy Twój mruczek będzie kotem wychodzącym czy niewychodzącym decydujesz sam. W łatwy sposób można przyzwyczaić kota do mieszkanie w domu, jednak czasem koci instynkt jest silniejszy i nie jesteś w stanie w żaden sposób zatrzymać futrzaka w komfortowym mieszkaniu. Kot wychodzący statystycznie żyje krócej, gdyż jest narażony na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Inne koty, psy, dzikie zwierzęta i samochody, ale również pasożyty zewnętrzne (kleszcze, pchły, wszoły, wszy, świerzbowce), które przenoszą groźne choroby. Zatem warto w odpowiedni sposób dbać o zdrowie swojego kociaka.

Zadbaj o bezpieczeństwo

W pierwszej kolejności należy wykastrować/wysterylizować mruczka. Jest wiele przeciwników tego rodzaju zabiegów, jednak warto podjąć taką decyzję. W przypadku kotek taki zabieg zapobiegnie niechcianym ciążom oraz ograniczy ryzyko nowotworów. U kocurów zmniejszy prawdopodobieństwo dalekich wędrówek i walk o samice czy terytorium, a co za tym idzie pogryzień i zarażeń wścieklizną i wirusem białaczki kociej (FeLV). Czasem zapobiega znaczeniu rewiru – o tym mowa będzie w następnym artykule.

Kolejny istotny aspekt to szczepienia i odrobaczenia. Kot polujący na myszy i inne zwierzątka powinien być odrobaczany częściej (co 3 miesiące) ze względu na ryzyko zarażenia tasiemcem. Koty wychodzące należy szczepić przeciwko chorobom zakaźnym, białaczce i wściekliźnie. Młode kocięta można szczepić już od 6 tygodnia życia! Po 3 tygodniach można powtarzać szczepienie szczepionką podstawową lub wzbogaconą o białaczkę wirusową. Przed takim szczepieniem zalecane jest wykonanie szybkiego testu w kierunku FeLV, a w szczególności, kiedy nie znamy przeszłości kota. W 16 tygodniu życia można zaszczepić futrzaka przeciwko wściekliźnie. Po roku należy wykonać doszczepienia, a w późniejszych latach życia szczepić wystarczy w odstępach 3-letnich.

Warto wiedzieć

Szczepionka przeciwko wściekliźnie i białaczce kociej, szczególnie w przypadku szczepionek starszej generacji, wiąże się z ryzykiem rozwoju mięsaka poiniekcyjnego, dlatego zaleca się szczepienia w kończyny lub ogon. W PW THERIOS wszystkie w/w szczepienia kotów wykonywane są w ten sposób!

koty wychodzące

Chip i adresówka są niezbędne, w szczególności gdy Twój mruczek lubi dłuższe eskapady. W szybki i łatwy sposób można zidentyfikować zwierzaka, ale pod warunkiem zarejestrowania numeru chipa w bazie danych (np. w Centralnej Bazie Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie, w bazie Safe-Animal czy w bazie Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt). Adresówkę można przypiąć do obroży, która powinna być wyposażona w bezpieczne wypięcie lub gumkę co zabezpieczy przed uduszeniem lub zawiśnięciem np. na gałęzi drzewa. Przy zakupie obroży warto zwrócić uwagę czy jest odblaskowa, co zapewni lepszą widoczność Twojego kociaka nocą. Do obróżki można dopiąć dzwoneczek który będzie odstraszał ptaki, gdy Twój kot będzie chciał je upolować. Sama obecność obróżki jest wizualnym znakiem, że kot posiada właściciela.

W okresie wiosenno-letnim i jesiennym zadbaj o ochronę przed pchłami i kleszczami. Możesz zastosować różne środki jednak najlepiej zakupić je u lekarza weterynarii, który zwróci uwagę na wiek kota oraz doradzi, która forma ochrony jest najlepsza (obroża, spray, czy krople na kark).

Zagrożenia środowiskowe

Niestety największym zagrożeniem jakie czyha na Twojego podopiecznego futrzaka są samochody. Potrącenia to najczęstsza przyczyna śmierci kotów wychodzących. Zapewnij swojemu pupilowi jak najlepszą widzialność dla kierowcy. Kolorowa i odblaskowa obroża będzie jedynym rozwiązaniem. Kot nie rozumie, że na ulicy musi być ostrożny, chociaż można spotkać wyjątki.

kot wychodzącyLink

Jeśli masz dom z ogrodem warto zapoznać się listą roślin które są trujące dla kotów. Szkodliwe rośliny ogrodowe to m.in: amarylis, azalia, bez czarny, hiacynt czy hortensja. Rośliny bezpieczne dla kotów znajdziesz tutaj.

Niebezpieczne może się okazać również oczko wodne czy staw w ogrodzie, który wyposażony jest w ryby. Wiadomo, że koty lubią ryby i podczas łowów mogą wpaść do wody, co może skończyć się nieprzyjemnie.

Kolejnym niebezpieczeństwem są trutki na gryzonie. Poproś swojego sąsiada i sam nie używaj takiego środka zwalczania szkodników. Większość trutek uwalnia się stopniowo i mysz po jej zjedzeniu umiera powoli. W między czasie może być zjedzona przez Twojego milusińskiego, a w takim przypadku to przeważnie śmierć dla kota.

koty wychodzace

Złote wskazówki

Na koniec jeszcze kilka krótkich porad:

  • staraj się nie wypuszczać kota z domu po zmroku,
  • zastosuj stałe godziny karmienia, a kot będzie wracał o ustalonych porach,
  • przedstaw swojego kociego przyjaciela sąsiadom – będzie dla nich mniej anonimowy,
  • jeśli Twój kot dokucza sąsiadom np. niszczy krzewy w ogrodzie, zapewnij mu więcej atrakcji we własnym ogródku,
  • nigdy nie obcinaj kotu wychodzącemu pazurów – to dla niego broń i ochrona,
  • nie wołaj kota na „kici kici” tylko po imieniu, wtedy będzie wiedział, że to właśnie Ty go przywołujesz, a nie ktoś obcy,
  • po powrocie do domu miłe przywitanie, pochwalenie i coś dobrego do jedzonka,
  • zawsze oglądaj swojego kota po powrocie czy nie wyrządził sobie żadnej krzywdy.
therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: