fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Wydawać by się mogło, że podróżowanie z psem to codzienność dzisiejszego świata, jednak można jeszcze spotkać ludzi których dziwi obecność czworonoga w autobusie, samolocie czy promie. Zwierzęta czasem też muszą się przemieszczać i to wcale nie musi być tylko samochód.

podróż z psem

Źródło

Regulamin publicznego środka transportu

Jeśli wybierasz podróż komunikacją miejską należy pamiętać o przestrzeganiu zasad opisanych w regulaminie przewoźnika obsługującego transport publiczny w danym mieście. Z racji tego, że nie wszystkie wymogi są takie same, radzę wcześniej zapoznać z się regulaminem danego publicznego środka transportu.
Spójne dla większości miast zapisy w regulaminie brzmią:
– obowiązuje absolutny zakaz trzymania zwierząt na siedzeniach
– psy, które nie są przewożone w transporterach muszą być trzymane na smyczy i w kagańcu
– wymagana jest książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami przeciw wściekliźnie
– zwierzęta nie mogą być uciążliwe dla pozostałych współpasażerów (np. z powodu hałasu, zapachu itd.) oraz nie powinny tarasować przejścia
– jeden dorosły pasażer może przewozić pod opieką jednego psa
– właściciel zwierzęcia ponosi odpowiedzialność materialną za ewentualne szkody wyrządzone przez pupila (Więcej na ten temat Tutaj)

 

O czym należy pamiętać podróżując z pupilem?

A więc należy pamiętać o smyczy, kagańcu i książeczce zdrowia. Opiekun zwierzęcia ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody oraz zanieczyszczenia spowodowane przez zwierzę w pojeździe. Przewóz z reguły jest darmowy, nieliczni przewoźnicy życzą sobie dodatkowych opłat za drugi bilet na dużego psa, w większości przypadków nie ma takiego obowiązku. Jeśli podróżujesz autobusem, metrem, tramwajem lub pociągiem pamiętaj, że dla Twojego pupila taka forma transportu jest bardzo stresująca. Nieustanny hałas, szum, przemieszczanie się pasażerów i ogólny natłok ludzi mogą wywołać nieoczekiwane reakcje. Jeżeli jest to pierwsza taka podróż Twojego zwierzaka to tym bardziej należy zwiększyć czujność i obserwować wszelkie reakcje. Zwróć uwagą czy miejsce jakie wybrałeś jest odpowiednie, czy nie będziesz przeszkadzał przechodniom . Jest to istotny szczegół gdyż przypadkiem, jak to w podróży ktoś może nie chcący nadepnąć Twojemu pupilowi na ogon lub łapę. Bacznie przyglądaj się czy nie pojawiają się jakieś niepokojące objawy np. atak duszności. Ślinienie, mlaskanie, gubienie sierści, łupież to przeważnie objawu stresu.

podróż z psem

 

Który środek transportu wybrać?

Wybierając samochód jako formę transportu zapewniamy większy komfort psychiczny zwierzakowi. Nie ma przepisów, które jednoznacznie określają jak powinno się przewozić zwierzę, ani jak dostosować do tego samochód. Przygotowując się do przewożenia zwierzęcia, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo zwierzaka i swoje. Jeśli o to nie zadbamy możemy liczyć się z mandatem w wysokości od 100 -500 zł.
Szczegółowy opis jak zadbać o zwierzaka podczas podróży znajdziesz w kolejnym artykule.
Jeśli wybierasz się w podróż promem – bez obaw większość z nich akceptuje zwierzaki. Rezerwując bilet zaznacz, że będziesz z psem, za dopłatą będziesz mógł swobodnie poruszać się po pokładzie lub jeśli wolisz odwiedzać pupila pod pokładem gdzie będzie mieć swoją klatkę. Wymogi przewoźnika są podobne: smycz, kaganiec, książeczka, zdrowia i zakaz wprowadzania do restauracji i baru na pokładzie.

podróż z pupilem

Źrodło

Przewóz zwierzęcia samolotem w większości linii lotniczych nie jest preferowany, więc lepiej upewnij się wcześniej czy zostaniesz wpuszczony na pokład. Jeśli masz już zezwolenie to przeważnie większość linii prosi o zachowanie kilku zasad:
umieszczenie zwierzęcia w bezpiecznym pojemniku lub klatce podróżnej jakie można zakupić w sklepie zoologicznym;
posiadanie aktualnych szczepień, uzyskanie zaświadczeń i pozwoleń na wjazd wymagane w kraju docelowym;
zadbanie o komfortowe warunki dla zwierzęcia, wystarczającą przestrzeń w klatce lub pojemniku oraz odpowiednią ilości karmy i wody na czas podróży.
Podróż może odbywać się w kabinie pasażerskiej lub w luku bagażowym samolotu. Uzależnione jest to od masy zwierzęcia wraz z klatką lub transporterem, w którym jest przewożony. Każda linia lotnicza ma własne wymogi co do wagi i wymiarów transporterów dopuszczonych do przewozu. Przeważnie górna granica mieści się w przedziale około 6-10 kg i wtedy Twój czworonożny przyjaciel może towarzyszyć Ci na pokładzie – w kabinie pasażerskiej.
Zwierzęta powyżej 10 kg muszą być przewożone w luku bagażowym w klatce. Jako opiekun musisz zadbać o niezbędne dokumenty. Najlepiej aby pies przed wylotem był poddany badaniom weterynaryjnym.
Jeśli jesteś ciekawy jakie wymagania obowiązują w Twoim autobusie lub samolocie pomocne będę podane linki:

Przewóz zwierząt w komunikacji dalekobieżnej – Dworzec Online

Przewóz zwierząt w komunikacji zbiorowej – Dworzec Online

Prepare for travel – Klm

Pamiętaj, istotne jest jaką formę transportu wybierzesz dla swojego ulubieńca , i co się z tym łączy jaką dawkę stresu mu zasponsorujesz! Zwierzęta podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, mogą odczuwać lęk przed podróżą i niepokój w jej trakcie. Gdy zauważysz niepokojące sygnały, najlepiej skontaktuj się z weterynarzem lub zoopsychologiem.

 

 

Źródła:
1. http://psy-pies.com/artykul/podroz-z-psem-komunikacja-miejska,491.html
2. http://piesnaurlopie.pl/komunikacja-miejska-z-psem/
3. http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/mandaty-i-punkty-karne/318179,Przewoz-zwierzat-samochodem-mandaty-kary-porady.html
4. http://www.podroze.pl/aktualnosci/jak-podrozowac-ze-zwierzetami-poradnik/3530/
5. http://news.money.pl/artykul/jak;podrozowac;z;psem;kotem;i;fretka;zeby;nie;zaplacic;mandatu,61,0,1585981.html
6. http://www.e-lecznica.pl/artykul/z-psem-za-granice

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: