fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Dziś wyjazd z psem lub kotem za granicę jest coraz bardziej popularny. Nie wszyscy właściciele swoich pociech wiedzą jak się do takiej wyprawy przygotować. Niektórzy są nawet cofani na granicy, a częstą przyczyną takich problemów jest brak wiedzy o obowiązujących przepisach. Inne wymogi obowiązują w krajach Unii Europejskiej a jeszcze inne poza jej granicami. Koniecznie sprawdź informacje, które powinieneś poznać jeśli wybierasz się w podróż ze zwierzakiem.

podróż ze zwierzakiem

Źródło

Jakie formalności należy spełnić, by móc udać się w podróż ze zwierzakiem?

Szczegóły wywozu zwierzęcia do poszczególnych krajów znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego w zakładce transport zwierząt .
Wyprawa do krajów UE wiążę się z wcześniejszą wizytą u lekarza weterynarii oraz zapoznaniem się z szeregiem warunków formalnych.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami od dnia 29 grudnia 2014 roku zwierzęta towarzyszące: psy, koty i fretki muszę być zidentyfikowane za pomocą transportera (mikrochip) lub czytelnego tatuażu wykonanego przed dniem 31 lipca 2011 roku.
Czip musi odpowiadać standardowi ISO 11784, tak by móc ustalić dane i adres właściciela zwierzęcia czytnikiem zgodnym z normą ISO.
Twoje zwierzę musi dodatkowo posiadać paszport, który wystawia uprawniony lekarz weterynarii z poświadczonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne tutaj.
Kolejnym obowiązkiem jest aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, które jest ważne po 21 dniach od jego dokonania w przypadku wykonania pierwszego szczepienia u psa powyżej 3 miesiąca życia. W przypadku kolejnych szczepień regularnie prowadzonych co roku, szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia. Weterynarz może równocześnie zaszczepić Twojego pupila, wydać paszport i zaaplikować chip. Chociaż służby francuskie, skandynawskie i brytyjskie są szczególnie uczulone na właściwą kolejność tych czynności: najpierw oznakowanie zwierzęcia, potem szczepienie przeciwko wściekliźnie. We wpisie w paszporcie należy zachować odstęp przynajmniej jednego dnia pomiędzy tymi czynnościami. Data zaczipowania / tatuowania musi być przynajmniej o jeden dzień wcześniejsza od daty szczepienia. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z wymogami danego kraju.

Jeśli wybierasz się w podróż ze zwierzakiem na terytorium następujących krajów: Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta, Norwegia trzeba spełnić dodatkowy wymóg. U psów obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis preparatem zawierającym praziquantel. Profilaktyka ta powinna zostać przeprowadzona w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, ale nie krótszym niż 24 godziny przed datą ich planowanego wprowadzenia do tych państw członkowskich.

Do większości krajów UE nie ma możliwości wwozu zwierząt poniżej 3 miesiąca życia. Często zdarza się przy przekraczaniu granicy z UK przez Eurotunel, kiedy to trzeba udać się na odczytanie chipu, że przewoźnik musi zostawić zwierzaka do momentu jak będzie wracał do Polski, gdyż jest ona za młody lub nie posiada aktualnego szczepienia. W związku z tym lepiej się upewnić wcześniej czy np. minęła odpowiednia ilość dni od odrobaczenia i czy posiadamy stosowne dokumenty.

podróż ze zwierzakiem

Źródło

Niektóre państwa wymagają jeszcze dodatkowych, specyficznych badań krwi, które w Polsce wykonuje placówka w Puławach. Koszt badań to około 300 zł, do ceny należy doliczyć kuriera, który dostarczy krew na miejsce.

Ponadto, w niektórych krajach członkowskich UE aby wywóz zwierząt towarzyszących był legalny mogą być narzucone dodatkowe wymogi, które w świetny sposób obrazuje tabela na stronie GIW w pliku do pobrania PL-UE-obowiązuje od dnia 29.XII.2014- 2014-576-2013.pdf .

Posiadacze poniżej wymieniony ras psów powinni zwrócić szczególną uwagę na obowiązujące wymogi, gdyż są to rasy wpisane do wykazu psów agresywnych:

1) amerykański pit bull terrier,
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
3) buldog amerykański,
4) dog argentyński,
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
6) tosa inu,
7) rottweiler,
8) akbash dog,
9) anatolian karabash,
10) moskiewski stróżujący,
11) owczarek kaukaski.
[Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003 r.) ]

Inne zwierzęta nie będące psem, kotem lub fretką

Króliki, świnki morskie, chomiki, myszoskoczki, żółwie błotne i innym zwierzęta, które nie są psem, kotem lub fretką nie mają obowiązku posiadania paszportu. Przewozy tych zwierząt na terenie UE nie podlegają wymogom w odniesieniu do wścieklizny, więc nie ma obowiązku szczepienia ich przed wyjazdem. Transport tych zwierząt powinien odbywać się w specjalnych transporterach, które zapewnią im bezpieczeństwo, wodę i pokarm na cały czas podróży oraz pozwolą na utrzymanie czystości. Świadectwo zdrowia nie jest wymagane dla tych zwierząt, honorowana jest ustna deklaracja właściciela/opiekuna, że zwierze jest zdrowe. Wystawienie przez lekarza weterynarii świadectwa o stanie zdrowia wyjeżdżającego zwierzęcia nie jest błędem.

podróż ze zwierzakiem

Dokumenty dla psów i kotów wyjeżdżających poza kraje Unii Europejskiej

Wymagany dokument w tym przypadku to świadectwo zdrowia, które wypełnia się na podstawie danych z paszportu z wpisanym ostatnim szczepieniem przeciwko wściekliźnie lub z aktualnego zaświadczenia o szczepieniu i badaniu klinicznym. Takie świadectwo zdrowia wystawia tylko powiatowy lekarz weterynarii. Tylko zwierzęta zaszczepione przeciwko wściekliźnie mogą liczyć na przekroczenie granic. Stany Zjednoczone zezwalają na przywóz zwierząt poniżej 3 miesiąca życia i nieszczepionych przeciwko wściekliźnie, ale wówczas należy na świadectwie zdrowia umieścić wpis w języku angielskim, ze podane zwierzę jest za młode na szczepienie. Białoruś natomiast zwraca szczególną uwagę na zachowanie terminu 21 dni uzyskania ważności pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie przy wwozie psa lub kota na teren ich kraju.

A zatem wybierając się za granicę ze swoim czworonożnym przyjacielem nie zapomnij o obowiązujących przepisach. Wyjeżdżając do krajów bardziej egzotycznych warto skontaktować się z ambasadą lub konsulatem danego kraju, by uzyskać wiarygodne informacje na temat przewozu zwierząt.
Pomocne informację pod linkami:

Źródła:
1. http://www.wetgiw.gov.pl/
2. http://www.info.clicktrans.pl/jak-zorganizowac-transport-psa-lub-kota/
3. http://old.wetgiw.gov.pl/files/3857_PL-UE-obowi%C4%85zuje%20od%20dnia%2029.XII.2014-%202014-576-2013.pdf
4. http://www.zkwp.pl/zg/index.php?n=reg_rozp&l=pl
5. http://www.izbawetbial.pl/files/opis_pas.pdf

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: