fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Zostałeś właśnie radosnym posiadaczem małej, nieporadnej kilkutygodniowej kulki szczęścia. Jest rozbrykana i wszędobylska, a wszystko, do czego się ogranicza to spanie, jedzenie, załatwianie się i gryzienie co ładniejszych i droższych butów czy innych elementów wystroju, będących w zasięgu wzroku. Co należy zrobić i o czym pamiętać, by to słodkie szczenię rozwijało się prawidłowo?

szczeniak w domu

 

Praktyczne wskazówki:

Na co zwrócić uwagę w domu?

 1. Maluch niedawno został zabrany od mamy. Okres odsadzeniowy to jeden z trudniejszych momentów w życiu szczeniaka. Dlatego teraz należy zwrócić szczególną uwagę na jego zachowanie, apetyt, ilość snu oraz wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, jak np. biegunka, wymioty, osowiałość itp. Parę dni po przywiezieniu psiaka do nowego domu warto pojawić się z nim u lekarza weterynarii na pierwszy ”przegląd” stanu zdrowia.
 2. Odpowiednia dieta. Okres wzrostu i rozwoju to jeden z najważniejszych etapów życia psa. Nieprawidłowy sposób żywienia oraz niska jakość karmy mogą być brzemienne w skutkach i odbić się na całym późniejszym życiu naszego pupila.
 3. Własne, spokojne miejsce w domu. Dobrze byłoby zadbać o to, by psina miała swoje legowisko oraz miejsce, gdzie będzie czuła się bezpiecznie. To bardzo ważny element rozwoju każdego zwierzęcia, a w ferworze działań mających na celu utrzymać dobry stan zdrowia podopiecznego , nie należy zapominać o jego rozwoju psychicznym i emocjonalnym.
 4. Pilnuj jak oka w głowie. Mała kulka wchodzi w okres wymiany zębów. Dziąsełka swędzą, więc – by sobie ulżyć – pieszczoch gryzie wszystko, co ma pod nosem. Dlatego tak ważne by trzymać potencjalnie niebezpieczne przedmioty z dala od ciekawskiej mordki naszego słodziaka.

Zdrowie jest najważniejsze – wizyta u lekarza weterynarii:

 1. Odrobaczanie. Bardzo ważny element profilaktyki szczenięcej, który dostosowany jest do wieku oraz stanu zdrowia szczeniaka. Lekarz weterynarii dobierze odpowiedni preparat oraz częstotliwość podawania leku. Z reguły lek podaje się 3 krotnie w 2-3 tygodniowych odstępach czasu, później co 1 miesiąc aż do ukończenia 6 miesięcy życia. Zanim jednak zdecydujemy się na bombardowanie psiaka stosunkowo obciążającymi lekami, warto wykonać badanie flotacyjne kału w kierunku pasożytów.
 2. Szczepienia. Kalendarium szczepień zwykle obejmuje 3 krotne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, ostatnim – zwieńczającym cykl jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. W tym czasie należy uważać, by psiak nie kontaktował się z innymi, nieznanymi zwierzętami, ograniczyć wyprowadzanie w miejscach, gdzie mogą załatwiać się inne psiaki.
 3. Profilaktyka przeciw pasożytom zewnętrznym. Nieodłączny element postępowania z psem, niezależnie od jego wieku. Pchły i kleszcze stanowią duże zagrożenie dla naszego czworonożnego przyjaciela nie tylko poprzez swoje bezpośrednie działanie (czyli ukłucie, bolesność, odczyn w miejscu ukąszenia czy nawet alergia), ale i są wektorami wielu groźnych chorób (pchły przenoszą jaja tasiemca, kleszcze – choroby odkleszczowe, w tym najpopularniejsze w naszym regionie boreliozę i anaplazmozę).

szczeniak w domu

 

Wychowanie i nauka czystości:

 1. Nauka czystości. Tu wielu opiekunów naszych młodocianych czworonogów staje zwykle przed murem… Psina często wydaje się być bardzo oporna na sugestie i perswazje zrozpaczonego właściciela, by nie załatwiać się na środku pięknego, nowiutkiego dywanu z długim włosem 😉 Uspokajam… to wszystko minie.
 2. Co zrobić, by jak najbardziej przyspieszyć moment tryumfalnego wysiusiania się na trawniku pod domem:
 • Miejsca, w których zdarzyło się psiakowi załatwić należy dobrze wyczyścić. Psy mają doskonały węch – będą chciały powtarzać czynność tam, gdzie zrobiły to wcześniej.
 • Wykorzystać dostępne w sklepach zoologicznych maty do nauki czystości. Za każdym razem, gdy zdarzy się niespodzianka, jak najszybciej przenieść zwierzaka na taką matę. Należy ją sukcesywnie przesuwać w stronę drzwi po to, by szczeniak zrozumiał, czego się od niego oczekuje.
 • Nagradzać, nie karać! Niech pupil kojarzy załatwienie się na trawie z przyjemnością. Procesowi oddawania moczu czy kału nie powinien towarzyszyć strach przed właścicielem.
 • Zwiększyć czujność i być gotowym do szybkiego wyniesienia psiaka w pożądane miejsce bezpośrednio po śnie.
 1. Kiedy zacząć trening posłuszeństwa u psiaka? Dość wcześnie. Wedle słów: czym skorupka za młodu nasiąknie… Zaczynamy delikatny trening już w wieku 6-12 tygodni życia szczeniaczka. Warto w tej kwestii zasięgnąć informacji doświadczonych trenerów i/lub behawiorystów psich. Dość szybko należy również przyzwyczajać psiaka do zabiegów pielęgnacyjnych, chodzenia na smyczy itp.
 2. W jaki sposób przewozić psiaka samochodem? W handlu dostępne są specjalne transportery dostosowane do wielkości zwierzęcia. Można również zaopatrzyć się w szelki i maty samochodowe, które specjalnie mocowane do wyposażenia auta znacznie zwiększają bezpieczeństwo podróży.

Dobra rada

Zawsze warto porozmawiać z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii na temat wszelkich swoich obaw dotyczących wychowywania psiaka. Nie ma sprawdzonych schematów postępowania ze szczeniakiem. Młode psowate i jego nowa rodzina uczą się siebie nawzajem. Od samego początku. To niesamowicie ważny proces nawiązywania więzi oraz budowania zaufania, w którym na pewno napotkasz zarówno wiele cudownych momentów, jak i deprymujących wpadek. Nie zrażaj się i czerp radość ze wszystkich chwil spędzonych ze swoim czworonożnym przyjacielem, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skieruj się do lekarza weterynarii, który na pewno pomoże. Po to przecież jesteśmy i to kochamy robić!

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: