fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Rozszerzona oferta usług weterynaryjnych

W Przychodni Weterynaryjnej THERIOS staramy się zapewnić naszym pacjentom kompleksową opiekę – można do nas przyjechać z prostym niedomaganiem i skomplikowanym problemem. Mamy na miejscu groomera, rehabilitanta i dietetyka. Używamy specjalistycznego sprzętu i staramy się całościowo patrzeć na każdego zwierzaka, wykonując większość koniecznych badań na miejscu. Ale mimo tego mamy świadomość, że zawsze można coś poprawić i ulepszyć. Ze względu na znaczną liczbę pacjentów onkologicznych z nowotworami nosa i dróg oddechowych postanowiliśmy rozszerzyć swoja wiedzę o badania endoskopowe tej okolicy.

Nad wykładowcą długo się nie zastanawialiśmy. Od pierwszej chwili oczywiste było, że zaprosimy doktora Piotra Skrzypczaka z Katedry Chirurgii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Większości lekarzy znany jest on jako jeden z najlepszych w Polsce anestezjologów, ale jeszcze z czasów wspólnej pracy doktora Jacka i doktora Piotra na klinikach wrocławskiej uczelni my znamy go jako świetnego specjalistę z dziedziny endoskopii. Już ponad 20 lat temu jako studentka z zapartym tchem słuchałam opowieści doktora o polipach i nadżerkach, niewiele jeszcze rozumiejąc, ale już widząc, jak cenną metodą diagnostyczną jest endoskopia.

Endoskopia THERIOS

 

Nowy sprzęt, nowe możliwości

Endoskopię w THERIOSie stosujemy od wielu lat. Jednak w miarę pogłębiania specjalizacji z różnych dziedzin medycyny weterynaryjnej zaczęliśmy uświadamiać sobie, że czas na usystematyzowanie i poszerzenie posiadanej wiedzy. W zeszłym roku wzbogaciliśmy się w doskonałej jakości sprzęt firmy Richard Wolf GmBH, który zastąpił starszego już Olympusa i prosty fibroskop Kruuse. Wprowadziliśmy endoskopowe unasiennianie domaciczne i rozszerzyliśmy diagnostykę dróg oddechowych z użyciem endoskopów sztywnych. Jednak im więcej robiliśmy, tym większe były nasze oczekiwania…

 

Endoskopia THERIOS

 

Szkolenie odbyło się 18 marca 2017 roku. Doktor Skrzypczak przez cały dzień przekazywał nam niezwykle praktyczną wiedzę dotyczącą zaledwie nosa, ucha i krtani. Z jednej strony niewiele, a z drugiej bardzo szczegółowo. Każdy przypadek był poparty osobistym doświadczeniem, a uzupełnieniem wiedzy endoskopowej były możliwości leczenia, czy badania uzupełniające. Oglądnęliśmy bogatą dokumentację  filmową przedstawiającą m. in. grzybice jam nosowych, ciekawe ciała obce (diagnostyka i usuwanie pod kontrolą endoskopu), obraz przy zapaleniu ostrym i przewlekłym, porażenia krtani i oczywiście całą plejadę nowotworów niezłośliwych i złośliwych.

 

Ćwiczenie czyni mistrza

W części praktycznej ocenialiśmy 4-letnią Nelę rasy shih-tzu ze zwężonymi nozdrzami oraz, co ciekawe, z za krótkim podniebieniem miękkim i lekkim zapadem tchawicy. Druga część zajęć praktycznych polegała na ćwiczeniach na zwłokach. Każdy uczestnik miał możliwość samodzielnie przeprowadzić pełne badanie endoskopowe szeroko pojętej okolicy głowy: od oceny kanału słuchowego i błony bębenkowej, przez dokładne badanie jamy nosowej, po ocenę gardła, krtani i migdałków. Z każdej z tych okolic specjalnymi kleszczykami pod kontrolą endoskopu pobierane były wycinki do badań histopatologicznych.

Endoskopia THERIOSEndoskopia THERIOSEndoskopia THERIOS
To były kolejne warsztaty typowo kliniczne. Nie wiedza książkowa, tylko kompleksowe spojrzenie na niewielki wycinek organizmu. A do tego pod okiem specjalisty – praktyka. Już planujemy następne szkolenia z udziałem Doktora Skrzypczaka – kolejne części endoskopii oraz otolaryngologię kliniczną.

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: