fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Występowanie

  • yorkshire terrier
  • pomeranian
  • pudel miniaturowy
  • chihuahua

Objawy i rozpoznanie

Już objawy kliniczne mogą sugerować rozpoznanie choroby. U psów z zapadaniem tchawicy występuje przewlekły kaszel, nietolerancja wysiłku, trudności w oddychaniu. Objawy nasilają się po ekscytacji i wysiłku. W ekstremalnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zasinienia błon śluzowych.

Do rozpoznania konieczne są dodatkowe badania: RTG (obrazowanie statyczne) oraz endoskopia (badanie dynamiczne)*.

Zapadanie tchawicy

Patogeneza

U psów chrząstki tchawicy nie tworzą zamkniętych pierścieni jak u ludzi, tylko przyjmują kształt litery C, której wolne końce połączone są ze sobą przy pomocy błony łącznotkankowej. Osłabienie i zapadanie chrząstki może być spowodowane nabytym procesem zwyrodnieniowym lub wystąpić wtórnie do wrodzonej wady, tzw. chondrodysplazji. W wyniku tego dochodzi do częściowego lub całkowitego zapadania ściany tchawicy. Ciągłe drażnienie doprowadza do stanów zapalnych i obrzęków, co dodatkowo nasila objawy.

Problem może dotyczyć odcinka tchawicy leżącego poza klatką piersiową (extrathoracic tracheal collapse) lub wewnątrz klatki piersiowej (intrathoracic tracheal collapse).

Leczenie zachowawcze (objawowe)

Stosowane jest u większości psów z zapadaniem tchawicy, szczególnie przy zapadaniu niewielkiego stopnia i przy minimalnych objawach. Leczenie to ma na celu zmniejszenie objawów. Stosowane są leki przeciwkaszlowe, rozszerzające oskrzela, antybiotyki i leki przeciwzapalne. Czasami pomaga zamiana obróżki na szelki. Jednak takie postępowanie nie usuwa przyczyny problemu i objawy z czasem mogą się nasilać.

Uwaga! Leczenie zachowawcze zapadnięcia tchawicy nie usuwa przyczyny problemu, tylko osłabia objawy. Z czasem objawy będą się nasilać.

Leczenie chirurgiczne

Przy znacznego stopnia objawach konieczny jest zabieg polegający na usztywnieniu zapadniętej ściany tchawicy przy pomocy dotchawiczego stentu, czyli implantu nitinolowego, który tworzy rusztowanie dla tchawicy**.
Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym wziewnym pod kontrolą endoskopu.

U większości pacjentów zabieg przynosi znaczną poprawę i tylko u niektórych występuje okresowo potrzeba podawania leków.

Zapadanie tchawicy

*Badania dostępne w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS
** Zabieg dostępny w Przychodni Weterynaryjnej THERIOS

Autor:
lek. wet. Maja Ingarden

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych artykułach na blogu klinicznym?
Śledź nas na facebook’owym fanpage!

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: