fbpx
Czekamy na twojego pupila !
BLOG

Nawiązując do poprzednich artykułów chcę przybliżyć zasady prawidłowego podróżowania ze zwierzakiem tak aby uniknąć kary pieniężnej oraz podsumować sposoby swobodnego i komfortowego transportu Twojej pociechy w szczególności podczas dłuższej wyprawy.

podróż z psem

Źródło

Bezpieczeństwo to podstawa

Najważniejsze podczas podróży jest bezpieczeństwo. W trasie samochodowej narażeni jesteśmy na różne wypadki drogowe, niekiedy powodowane przez własne zwierzęta. Psy nadruchliwe w trakcie transportu muszą być odpowiednio przewożone, tak aby nie stwarzały zagrożenia. Najlepszym miejscem dla dużego psa jest bagażnik samochodu typu kombi lub van gdzie można umieścić matę antypoślizgową, ważne jest aby zapewnić stały dostęp powietrza do bagażnika. Druga opcja to przewożenie psa na tylnym siedzeniu na specjalnej macie przypominającej hamak, który chroni go przed upadkiem i uniemożliwia przechadzki po pojeździe. Inny rozwiązaniem są specjalne szelki, coś na wzór ludzkich pasów, mają one za zadanie przypiąć psa do siedzenia. Można również zakupić specjalne klatki ochronne montowane w bagażniku. Mniejsze czworonogi można przewozić w specjalnych transporterach dostępnych z sklepach zoologicznych.
Psy w publicznych środkach transportu typu pociąg, tramwaj, metro czy autobus muszę mieć kaganiec i smycz o czym była mowa w poprzednim artykule.

A co z kotem?

Zdecydowanie mniej problemów sprawia przewożenie kota, gdyż wystarczy do tego specjalny transporter, który umieszcza się na tylnym siedzeniu pojazdu i przymocowuje się go pasami. Koty z natury są domatorami i większość z nich nie lubi podróżować. W trakcie jazdy najczęściej są niespokojne, drapią, chcą się wydostać z plastikowego domu, przeraźliwie miauczą, często się ślinią i wymiotują. W takim wypadku kota trzeba po prostu przyzwyczaić do transportu, wystarczy z nim często jeździć, a jeśli to nie pomoże to udać się do weterynarza po specjalne środki uspakajające.

podróż z kotem

Źródło

O czym należy pamiętać

W trakcie podróżowania ważne są postoje, najlepiej co 2-3 godziny. Wówczas nie tylko Ty możesz rozprostować nogi, ale Twój pupil załatwi potrzeby fizjologiczne i odstresuje się. Pociągi przeważnie zatrzymują się na kilkanaście minut. Jeśli nie ma takiej możliwości najlepiej podzielić trasę np. na pół. Jeśli Twój ulubieniec ma problemy z układem pokarmowym w trakcie podróży nie należy karmić go kilka godzin przed planowanym transportem. Gdy problem wymiotów i nadmiernego ślinienie jest natarczywy warto skontaktować się z lekarzem weterynarii, który przepisze stosowne preparaty uspokajające. Podobnie w przypadku jeśli zwierzak będzie transportowany samolotem w luku bagażowym – najlepiej podać środki wyciszające.

Nie zostawiaj zwierząt w rozgrzanym samochodzie!

Zapewnienie komfortu termicznego to kolejny punkt bezpiecznej podróży. Nidy nie zostawiaj psa lub kota samego w samochodzie, a przede wszystkim w upalne dni – nagrzany samochód to śmiertelne zagrożenie dla Twojego pupila! Bardzo często odruchowym zachowaniem jest pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie kiedy wychodzimy zatankować paliwo lub coś kupić. W okresie letnim nagrzewająca się karoseria pojazdu sprawia, że w środku jest bardzo gorąco, co naraża na udar cieplny. Idealnym sposobem w takiej sytuacji będzie zapobieganie przegrzaniu, a więc zabranie zwierzątka ze sobą zawsze, gdy to jest możliwe. Jeśli już musimy pozostawić swojego przyjaciela w samochodzie to tylko w zacienionym miejscu i na jak najkrótszy okres czasu. Ważne jest to aby uchylić wszystkie okna tak aby był przewiew oraz pozostawić miskę z wodą.

podróż z psem

Źródło

Wyprawka na drogę

Nie można zapomnieć o odpowiednim wyposażeniu podróżnika. W walizce Twojego milusińskiego powinny się znaleźć:

  • miska na wodę,
  • zapas wody do picia,
  • ręczniki przeznaczone do wykonywania zimnych okładów i wycierania śliny,
  • jedzenie,
  • ulubiona zabawka,
  • kocyk,
  • apteczka: leki przeciwwymiotne oraz przeciwbiegunkowe, spray z feromonami psimi/kocimi – łagodzą lęk lokomocyjny, przyrząd do usuwania kleszczy, opatrunki jałowe, preparat odkażający, środki insektobójcze, żel/maść łagodząca ugryzienia owadów, środki uspokajające, termometr. .

podróż z psem

Źródło

Upewnij się, że zwierzak jest gotowy do podróży

Ważnym aspektem jest ogólny stan zwierzęcia przed podróżą. Podczas odwiedzin u weterynarza zapewne dowiesz się czy w ogólne możesz zabrać swoje zwierzę w daleką wyprawę. Jednym z obowiązków – szczególnie podczas wyjazdów zagranicznych – jest właśnie wizyta u lekarza weterynarii i wykonanie wszystkich niezbędnych szczepień, odrobaczeń i badań. Warto skorzystać z okazji i zaopatrzyć się w preparat przeciwkleszczowy i przeciwpchelny. Można również oznakować psa plakietką adresową na wypadek zagubienia. Psy, koty i tchórzofretki podróżujące za granice kraju muszą mieć wyrobiony paszport, który wypełnia lekarz z uprawnieniami. Niedopełnienie tych obowiązków może nieść za sobą spore utrudnienia. Np. konieczność korzystania z opieki lekarskiej w drodze i ponoszenia związanych z tym dodatkowych kosztów co za pewne przedłuży czas podróży.

Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich zasadach prawidłowego podróżowania i o stosowaniu narzuconych nam wymogów unikniemy mandatów oraz zapewnimy naszym czworonożnym przyjaciołom mnóstwo pozytywnym wrażeń i świetną zabawę.

Źródła:
http://twojpupil.zumi.pl/poradnik/podrozowanie-ze-zwierzetami-domowymi-jak-zadbac-o-pupila-z-c.html
http://rozwinskrzydla.info/podroowanie-ze-zwierzciem/

therios_myslenice
+48 695 937 228
therios@therios.eu

Realizacja: